Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Miasto wypowiedziało umowę Nowej Prochowni! Wróci dawna Prochownia? [TYLKO W RADIU KOLOR]

Dodano: 2022-12-07 13:38:35
fot. Prochownia Żoliborz Facebook
fot. Prochownia Żoliborz Facebook

Zarząd Zieleni wypowiedział umowę Nowej Prochowni! To lokal w parku Żeromskiego, który po kontrowersyjnym przetargu zastąpił uwielbianą przez mieszkańców Prochownię Żoliborz. Od ponad miesiąca był on jednak nieczynny. Jak dowiedział się reporter Radia Kolor Jan Kielak, Zarząd Zieleni Warszawy dzisiaj wypowiedział umowę spółce Dapius, która dzierżawiła to miejsce od marca tego roku. 

Prochownia Żoliborz w parku Żeromskiego działała przez blisko 10 lat i cieszyła się ogromną sympatią mieszkańców stolicy. Jednakże Zarząd Zieleni Warszawy postanowił zmienić formułę działania tego miejsca i ogłosił przetarg na zagospodarowanie lokalu. Dotychczasowa dzierżawczyni Marianna Zjawińska, która przez lata tworzyła to wyjątkowe miejsce, przegrała w nim z firmą Dapius. Spółka ta zaproponowała korzystniejszą cenę, jednakże jej oferta wzbudziła liczne wątpliwości, a fakt przejęcia Prochowni Żoliborz przez nowego dzierżawcę spotkał się z protestami mieszkańców i radnych. List otwarty w tej sprawie do Rafała Trzaskowskiego wystosowali nawet artyści. 

Po czasie okazało się, że firma Dapius rzeczywiście nie poradziła sobie z prowadzeniem baru. Od prawie 2 miesięcy był on nieczynny. Spółka tłumaczyła, że powodem jest ciągłe zalewanie lokalu. Zarząd Zieleni wezwał dzierżawcę do otworzenia lokalu. To jednak się nie stało. Teraz miasto postanowiło wyciągnąć konsekwencje wobec dzierżawcy i zakończyć z nim współpracę. Umowa została wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym.

Zarząd Zieleni wypowiedział umowę Nowej Prochowni

Wypowiadamy umowę, zgodnie z umową ta działalność miała być prowadzona, były przewidziane pewne wydarzenia w konkretnych datach, które się nie odbyły. Jest to podstawa do wypowiedzenia umowy — powiedziała podczas rozmowy z reporterem Radia Kolor Jan Kielakiem Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynator ds. zielonej Warszawy.

Radio Kolor: Prowadzenie stałej działalności w tym miejscu, w budynku Prochowni, było elementem umowy, jeżeli ktoś zaprzestaje tej działalności to automatycznie ta umowa może zostać wypowiedziana?

Formalnie rzecz ujmując były konkretne zapisy i konkretny plan przedstawiony przez dzierżawcę, jeżeli on tego planu nie realizuje to mamy podstawę do wypowiedzenia, tak.  

Radio Kolor: Wypowiadacie państwo umowę, czy od tego obecny dzierżawca może się odwołać, czy może coś zrobić? 

Formalnie, teoretycznie może byłyby takie podstawy, ale jak państwo wiedzą, to nie jest pierwszy raz, kiedy ta działalności została wstrzymana. Też awaria, o której wspomniał dzierżawca, była przez nas analizowana i naszym zdaniem i jest to rzecz po jego stronie, którą powinien naprawić. Wydaje mi się, że to już trochę za długo trwa, żeby wracać do stołu i rozmawiać — mówi Magdalena Młochowska. 

Zarząd Zieleni chce przeprowadzić dłuższy konkurs 

Korzystając z doświadczeń, które mamy teraz na Bulwarach, gdzie będziemy chcieli iść z konkursami 7-letnimi, analogicznie w tym miejscu będziemy chcieli przeprowadzić dłuższy konkurs, żeby to nie był konkurs 3-letni, tylko 7-letni. Tak, żeby dzierżawca chciał zainwestować większe pieniądze w lokal — dodała Magdalena Młochowska. 

Czy stara Prochownia powróci do Parku Żeromskiego? 

Wielu mieszkańców Żoliborza ma nadzieję, że do parku Żeromskiego powróci dawna prochownia, jednakże Zarząd Zieleni zapowiada, że będzie to zależało od przetargu.

Wszystko zależy od złożonych ofert i od tego, jak dużo tych ofert będzie złożonych. Prawda jest taka, że poprzedni dzierżawca też dużo robił, żeby mało kto złożył oferty inne. Ostatecznie przy poprzednim konkursie zadecydowała cena, którą poprzedni dzierżawca złożył drastycznie niższą od obecnego dzierżawcy — mówi Magdalena Młochowska.

Była dzierżawczyni lokalu, która przez blisko 10 lat prowadziła w nim Prochownie Żoliborz zaznacza, że jest gotowa do powrotu.

Jestem gotowa na jedno z dwóch możliwych rozwiązań — jeśli zarząd zieleni zdecyduje się zaproponować podpisanie umowy ze mną, czyli oferentem, który uzyskał drugą co do wielkości liczbę punktów w poprzednim konkursie, ale jestem też gotowa do przystąpienia do kolejnego konkursu, zwłaszcza że poparcie ze strony mieszkańców nie ustaje i chcą powrotu Prochowni takiej, jaką była — przekazała reporterowi Radia Kolor Marianna Zjawińska z dawnej Prochowni Żoliborz. 

Warszawski radny komentuje wypowiedzenie umowy spółce Dapius 

To, że dzisiaj miasto zrywa umowę z dzierżawcą jest smutnym dowodem na to, że od początku mieliśmy rację. Miasto popełniło błąd i teraz jego podstawowym obowiązkiem jest go naprawić. Należy jak najszybciej rozpisać nowy, rzetelny, transparentny konkurs. W którym zostanie wyłoniony ktoś, kto będzie traktował Prochownię poważnie, ktoś kto przywróci to miejsce na mapę Warszawy i na mapę Żoliborza — powiedział warszawski radny Marek Szolc, który w przeszłości działał w tej sprawie. 

O komentarz poprosiliśmy również spółkę Dapius, jednak nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi.  

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11627/miasto-wypowiedzialo-umowe-nowej-prochowni-wroci-dawna-prochownia-tylko-w-radiu-kolor [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11627 [title] => miasto-wypowiedzialo-umowe-nowej-prochowni-wroci-dawna-prochownia-tylko-w-radiu-kolor [uri] => wiadomosci/n/11627/miasto-wypowiedzialo-umowe-nowej-prochowni-wroci-dawna-prochownia-tylko-w-radiu-kolor [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701280763 ) ) </div> </body> </html>