Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Zarząd Zieleni zdemontował uwielbianą przez dzieci Pragórkę. Mieszkańcy wywalczyli jej powrót

Dodano: 2022-12-02 11:48:31
fot. Katarzyna Iwińska Google Maps
fot. Katarzyna Iwińska Google Maps

Mieszkańcy Pragi-Północ zbudowali naturalny plac zabaw Pragórka, jednakże kilka dni temu został on rozebrany. Jak się okazało, stał za tym Zarząd Zieleni Warszawy. Mieszkańcy są rozżaleni i oburzeni. Włożyli w to dużo serca i dużo pracy — mówił  praski radny Grzegorz Walkiewicz. Władze szybko zareagowały na te doniesienia. Podczas posiedzenia Komisji Architektury rady dzielnicy Pragi-Północ ustalono, że Pragórka wróci na wiosnę, a dzieci znów będą mogły się tam bawić. 

Pragórka została stworzona dzięki współpracy Zarządu Zielni Warszawy z mieszkańcami w 2018 roku u zbiegu ulicy Kępnej i Wrzesińskiej na Pradze-Północ. Początkowo miała to być tymczasowa instalacja, jednak miejsce to cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że ZZW chciał przedłużyć jej działanie, nie zgodziły się na to władze dzielnicy Pragi-Północ. 

Jedyne co w tym momencie mogliśmy zrobić, nie będąc zarządcą tego terenu, to zdemontowanie tych elementów — powiedziała Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy.

Mieszkańcy są oburzeni demontażem Pragórki 

O demontażu Pragórki dowiedział się praski radny Grzegorz Walkiewicz, który rozmawiał z mieszkańcami. Wielu z nich zaangażowało się w walkę o powrót Pragórki, powstała nawet petycja w tej sprawie. 

Dostałem sygnał od mieszkańców, że ta Pragórka jest dewastowana, przy czym to nie był jakiś akt wandalizmu, przynajmniej formalnie, bo moim zdaniem był, tylko to była taka dewastacja zaplanowana, która zakładała demontaż tego miejsca. Okazało się, że urzędnicy uznali, że to miejsce nie spełnia jakichś tam standardów i zostało ono rozebrane. Wszystkie elementy zostały zdemontowane i wywiezione — powiedział. 

Radny podkreślał, że mieszkańcy są bardzo związani z tym miejscem, a wiadomość o jego demontażu przyjęli z żalem. 

Mieszkańcy są rozżaleni i oburzeni. Włożyli w to dużo serca i dużo pracy, opowiadają mi o tym, jak reagują ich dzieciaki, które czują się bardzo mocno związane z tym miejscem. Ze łzami w oczach opowiadają dzieciaki o tym, że przecież szałas nikomu nie przeszkadzał, że można było zrobić ten trawnik, jak już te ławki i wszystkie elementy drewniane były nie okej, to chociaż ten szałas mogli dzieciakom zostawić — powiedział Grzegorz Walkiewicz. 

Dlaczego Pragórka została rozebrana? 

Zarząd Zieleni Warszawy informuje, że Pragórka została rozebrana ze względu na zły stan techniczny, który zagrażał bezpieczeństwu przebywających tam dzieci. 

My to weryfikowaliśmy w terenie na wniosek Zarządu Praskich Terenów Publicznych oraz na wniosek mieszkańców — powiedziała Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy. 

Pragórka powróci wiosną! W jakiej formie? 

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komisji Architektury, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska rady dzielnicy Pragi-Północ, na którym ustalono, że Pragórka zostanie odbudowana wiosną przyszłego roku.

Na posiedzeniu tej komisji  ustaliliśmy wspólnie, że Pragórka zostanie odtworzona na wiosnę. W tym momencie musimy zweryfikować stan techniczny tych wszystkich elementów. [...] Być może część z tych desek nada się jeszcze do ponownego użytku i powróci na wiosnę na teren Pragórki — powiedziała Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy. 

Pragórka ma powrócić w formie naturalnych elementów. Zarząd Zieleni zapowiada, że do jej odbudowania zostaną wykorzystane części rozebranej konstrukcji, jednakże nie wszystkie się do tego nadają ze względu na zły stan. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11637/zarzad-zieleni-zdemontowal-uwielbiana-przez-dzieci-pragorke-mieszkancy-wywalczyli-jej-powrot [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11637 [title] => zarzad-zieleni-zdemontowal-uwielbiana-przez-dzieci-pragorke-mieszkancy-wywalczyli-jej-powrot [uri] => wiadomosci/n/11637/zarzad-zieleni-zdemontowal-uwielbiana-przez-dzieci-pragorke-mieszkancy-wywalczyli-jej-powrot [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685872679 ) ) </div> </body> </html>