Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Trzaskowski o zatrzymaniu Domaradzkiego: czy prokuratura nie ma niczego lepszego do roboty?

Dodano: 2022-12-02 16:06:34
fot. Rafał Trzaskowski facebook
fot. Rafał Trzaskowski facebook

Rafała Trzaskowski odniósł się do sytuacji związanej z wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu Ewie Wrzosek oraz Małgorzacie M. oraz zatrzymaniem Michała Domaradzkiego, który miał nakłaniać Ewę Wrzosek do przekazywania mu niejawnych szczegółów śledztw w sprawie dwóch głośnych wypadków autobusów miejskich w stolicy. Prokuratura udostępniła cytaty z ich rozmów. Prezydent Warszawy nazwał zarzuty prokuratury nieprawdopodobnymi. Sytuacja jest bardzo poważna, a nawet skandaliczna — powiedział. 

Sytuacje jest bardzo poważna, a nawet skandaliczna. Prokuratura dzieli się z opinią publiczną korespondencją pomiędzy mną a szefem biura bezpieczeństwa Warszawy, która, jak rozumiem, pochodzi z jakiejś inwigilacji, jest to jeszcze do tego korespondencja, która pochodzi z czasów kampanii wyborczej 2020 roku. Sprawa jest absolutnie niebywała! - powiedział Rafał Trzaskowski podczas dzisiejszej konferencji. 

Tak Rafał Trzaskowski skomentował dzisiejsze zarzuty kierowane w stronie jego oraz szefa warszawskiego biura bezpieczeństwa. Prokuratura zawnioskowała także o uchylenie immunitetu dwóm warszawskim prokuratorkom, które miały przekazywać Michałowi Domaradzkiemu informacje na temat śledztw w sprawie wypadków autobusów miejskich. 

Prokuratora Rejonowego Warszawa — Żoliborz do niedopełniania obowiązków służbowych poprzez przekazanie osobom nieuprawnionym, m.in. Michałowi D. informacji z toczącego się postępowania, a także niedopełniania obowiązków służbowych określonych w ustawie Prawo o prokuraturze i zaangażowania się w działalność polityczną poprzez m.in. formułowanie wobec Michała D. sugestii o medialnym wykorzystaniu bezprawnie uzyskanych informacji w toczącej się w 2020 r. kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego — czytamy w komunikacie prokuratury. 

Rafał Trzaskowski nazwał te zarzuty nieprawdopodobnymi. Zaznacza także, że to naturalne, że warszawscy urzędnicy chcieli zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i dowiedzieć się jak najwięcej na temat wypadku przy moście Grota Roweckiego oraz przy Klaudyny. 

Pojawiły się przeróżnego rodzaju doniesienia tego dnia, wtedy w przestrzeni publicznej. W związku z tym dla mnie jest całkowicie naturalne, że próbowaliśmy wyjaśnić, jaki jest stan faktyczny, po to, żeby móc podjąć merytoryczne decyzje, dotyczące choćby zawieszenia współpracy z przewoźnikiem, po to, żeby od razu zadbać o bezpieczeństwo warszawiaków i warszawianek — powiedział Rafał Trzaskowski. 

Rafał Trzaskowski skomentował także postępowanie prokuratury kierowanej przez Zbigniewa Ziobro. 

Wydaje się, że po prostu minister Ziobro chwyta się w tej chwili brzytwy jako tonący, dlatego, że widzi, że próba zniszczenia polskiego wymiaru sprawiedliwości się nie powiodła, a dla prezesa Kaczyńskiego dzisiaj ważniejsze są pieniądze z Unii Europejskiej niż relacje z ministrem Ziobro — powiedział. 

Czy prokuratura w Polsce naprawdę nie ma dzisiaj w tak trudnej sytuacji niczego lepszego do roboty? To jest absolutnie wszystko motywowane politycznie, ja jestem tym oburzony i mam nadzieję, że szybko otrzymamy odpowiedzi na pytania — dodał. 

Prezydent Warszawy podejrzewa także, że podczas zatrzymania Michała Domaradzkiego w warszawskim ratuszu doszło do nieprawidłowości. Zapowiedział również, że złoży w tej sprawie zażalenie.

Doszło do naruszenia elementarnych zasad kodeksu postępowania karnego obowiązującego przy tego rodzaju czynnościach, a zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie reguł praworządności. Doszło do innych czynności mających postać zastraszania, nieuprawnionego wpływania na funkcjonowanie urzędu w związku z wykonywanymi przez CBA działaniami. W związku z tym my oczywiście będziemy składać zażalenia na działanie służb — powiedział. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11649/trzaskowski-o-zatrzymaniu-domaradzkiego-czy-prokuratura-nie-ma-niczego-lepszego-do-roboty [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11649 [title] => trzaskowski-o-zatrzymaniu-domaradzkiego-czy-prokuratura-nie-ma-niczego-lepszego-do-roboty [uri] => wiadomosci/n/11649/trzaskowski-o-zatrzymaniu-domaradzkiego-czy-prokuratura-nie-ma-niczego-lepszego-do-roboty [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695850740 ) ) </div> </body> </html>