Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawscy urzędnicy przepraszają dzieci za rozebranie Pragórki [WIDEO]

Dodano: 2022-12-06 16:17:27
fot. Jan Kielak Radio Kolor
fot. Jan Kielak Radio Kolor

Dziś przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy oraz władz Pragi-Północ przybyli na miejsce, gdzie jeszcze niedawno stał naturalny plac zabaw Pragórka, by przeprosić dzieci, za jego rozebranie. To była taka dewastacja zaplanowana, która zakładała demontaż tego miejsca — mówił o działaniu urzędu praski radny Grzegorz Walkiewicz. 

Dziś o godzinie 14 przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy oraz dzielnicy Praga-Północ spotkali się z oburzonymi rozebraniem Pragórki mieszkańcami oraz dziećmi, które uwielbiały bawić się w tym miejscu. Dzieci rozczarowane demontażem ich ulubionego miejsca zabaw, usłyszały przeprosiny z ust przedstawicieli Zarządu Zieleni Warszawy.

Zrobiliśmy wam dużą przykrość, że górka zniknęła, tak? Czasem tak bywa, że dorośli się mylą, dlatego trzeba czasem dorosłym pokazać, że się mylą. I to jest nic złego przyznać się, że się pomylili. Górka wróci. Te elementy, które były niestety są spróchniałe, ale wrócą bardzo, bardzo podobne, a górka będzie bardzo podobnie wyglądała — mówiła Olga Rosłoń-Skalińska z Zarządu Zieleni Warszawy do dzieci, które żywiołowo reagowały na jej słowa. 

Na miejscu był reporter Radia Kolor Jan Kielak, który nagrał relacje z przeprosin. 

Podczas dzisiejszego spotkania mieszkańcy podpisali porozumienie z Zarządem Zieleni, które zakłada odbudowę Pragórki.

Dlaczego urzędnicy zdemontowali Pragórkę? 

Pragórka została własnoręcznie zbudowana przez mieszkańców Pragi w zbiegu ulicy Kępnej i Wrzesińskiej. Początkowo miała to być tymczasowa instalacja, jednak miejsce to cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że ZZW chciał przedłużyć jej działanie, nie zgodziły się na to władze dzielnicy Pragi-Północ.

Jedyne co w tym momencie mogliśmy zrobić, nie będąc zarządcą tego terenu, to zdemontowanie tych elementów — tłumaczyła Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy.

O demontażu Pragórki poinformował praski radny Grzegorz Walkiewicz. 

Mieszkańcy są rozżaleni i oburzeni. Włożyli w to dużo serca i dużo pracy, opowiadają mi o tym, jak reagują ich dzieciaki, które czują się bardzo mocno związane z tym miejscem. Ze łzami w oczach opowiadają dzieciaki o tym, że przecież szałas nikomu nie przeszkadzał, że można było zrobić ten trawnik, jak już te ławki i wszystkie elementy drewniane były nie okej, to chociaż ten szałas mogli dzieciakom zostawić — powiedział tuż po rozbiórce Pragórki Grzegorz Walkiewicz.

Pragórka wróci wiosną!

Prascy urzędnicy szybko zareagowali na oburzenie oraz petycję mieszkańców i zwołali posiedzenie Komisji Architektury, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska rady dzielnicy Pragi-Północ. Podczas tego spotkanie ustalono, że Pragórka powróci wiosną przyszłego roku. Ma ona zostać odbudowana w podobnej, ale nie takiej samej formie. 

Na posiedzeniu tej komisji ustaliliśmy wspólnie, że Pragórka zostanie odtworzona na wiosnę. W tym momencie musimy zweryfikować stan techniczny tych wszystkich elementów. [...] Być może część z tych desek nada się jeszcze do ponownego użytku i powróci na wiosnę na teren Pragórki — powiedziała Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzeczniczka Zarządu Zieleni Warszawy.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11675/warszawscy-urzednicy-przepraszaja-dzieci-za-rozebranie-pragorki-wideo [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11675 [title] => warszawscy-urzednicy-przepraszaja-dzieci-za-rozebranie-pragorki-wideo [uri] => wiadomosci/n/11675/warszawscy-urzednicy-przepraszaja-dzieci-za-rozebranie-pragorki-wideo [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685877282 ) ) </div> </body> </html>