Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Radni i mieszkańcy domagają się przywrócenia dawnej Prochowni. Pojawiła się petycja

Dodano: 2022-12-12 10:36:24
fot. Lewica Warszawa
fot. Lewica Warszawa

Zarząd Zieleni wypowiedział umowę Nowej Prochowni, jednak to nie koniec problemów tego miejsca. Teraz miasto musi znaleźć nowego dzierżawcę. Mieszkańcy i radni Warszawy domagają się natychmiastowych działań. W internecie pojawiła się petycja, której autorzy żądają oddania Prochowni poprzedniej dzierżawczyni, czyli Mariannie Zjawińskiej. 

W sobotę mieszkańcy Żoliborza oraz warszawscy radni z Nowej Lewicy spotkali się przed Prochownią, by porozmawiać o przyszłości tego miejsca. Wszystko przez to, że niedawno Zarząd Zieleni wypowiedział umowę firmie Dapius, która dzierżawiła to miejsce. Wygrała ona przetarg w atmosferze skandalu, a tym samym poprzednia dzierżawczyni lokalu Marianna Zjawińska, która zbudowała renomę tego miejsca, musiała się z nim pożegnać. Przez blisko 10 lat udało jej się stworzyć uwielbiany przez mieszkańców lokal. Teraz deklaruje ona gotowość do powrotu do Prochowni. Ma ona przy tym duże wsparcie nie tylko lokalnej społeczności, ale również warszawskich radnych. 

Nasze oczekiwanie jest teraz jasne. Pierwszym krokiem, który może postawić miasto, jest cofnięcie się do wyników tego bardzo źle przeprowadzonego, ale jednak konkursu i oddać Prochownię temu, kto miał drugie miejsce w konkursie, czyli poprzedniej dzierżawczyni, która daje rękojmie dobrego prowadzenia tego miejsca. Udowodniła to przez ostatnie prawie 10 lat, kiedy funkcjonowała tu wcześniej — powiedział radny Nowej Lewicy Marek Szolc. 

Radny oczekuje interwencji rady Warszawy i podjęcia specjalnej uchwały, która przywróci dawną Prochownię. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku innego żoliborskiego lokalu — U Araba. Wówczas miasto przedłużyło umowę działającym od 33 lat  restauratorom. Działacze proponują również alternatywę, jeśli takie rozwiązanie nie byłoby możliwe.

Naszym minimalnym wymaganiem jest przeprowadzenie kolejnego, ale tym razem rzetelnego, transparentnego  i profesjonalnego konkursu, który weźmie przede wszystkim wartość kulturotwórczą tego miejsca i głos lokalnej społeczności, a nie to, czy miasto będzie otrzymywało 1000 złotych więcej, czy 1000 złotych mniej miesięcznie czynszu — dodaje Marek Szolc.

Budynek, w którym mieściła się Prochownia jest zabytkowy, a co za tym idzie bardziej podatny na zniszczenia. Dlatego działacze apelują do miasta, by podjęło ono działania natychmiast. W przeciwnym razie opuszczona Prochownia może zagrzybieć i nie nadawać się do użytku. 

Petycja w sprawie Prochowni 

W internecie pojawiła się petycja, której autorzy domagają się zwrócenia Prochowni dawnej dzierżawczyni. Podstawą mają być liczne nieprawidłowości w przetargu. Z petycją można zapoznać się tutaj

To co się tutaj wydarzyło jest skrajnie sprzeczne z polityką kulturalną miasta zapisaną w strategii miasta 2030. Jednym z wypisanych priorytetów jest tam kultura blisko domu. Ta cała straszna historia, kiedy mieszkańców Żoliborza pozbawiono miejsca, które kochali i uwielbiali, które było realizacją takiego społecznikowskiego myślenia o kulturze jest z nią po prostu absolutnie sprzeczna, to jest nie pierwszy raz, kiedy piękna, progresywna polityka nie ma nic wspólnego z tym, co się realnie dzieje w mieście. Mam nadzieję, że prezydent Trzaskowski zareaguje na kolejne już wołania mieszkańców w tej sprawie. Trzeba to naprawić i trzeba to zrobić teraz, a nie kiedyś — powiedziała radna Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11709/radni-i-mieszkancy-domagaja-sie-przywrocenia-dawnej-prochowni-pojawila-sie-petycja [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11709 [title] => radni-i-mieszkancy-domagaja-sie-przywrocenia-dawnej-prochowni-pojawila-sie-petycja [uri] => wiadomosci/n/11709/radni-i-mieszkancy-domagaja-sie-przywrocenia-dawnej-prochowni-pojawila-sie-petycja [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695599344 ) ) </div> </body> </html>