Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Nie marnuj jedzenia po świętach. W Warszawie jest 45 jadłodzielni

Dodano: 2022-12-26 08:00:00
Tagi: Święta
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Nadchodzi Boże Narodzenie, a to czas, kiedy stoły Polaków są zastawione przeróżnymi świątecznymi potrawami. Kiedy jednak przychodzi koniec świętowania, często pojawia się pytanie, co zrobić z taką ilością jedzenia. Władze Warszawy namawiają do korzystania z jadłodzielni, to w tych punktach można zostawić niezjedzone potrawy, by się nie zmarnowały. 

Jadłodzielnie powstały z inicjatywy społecznej. To miejsca, do których mieszkańcy mogą przynosić jedzenie, a także przyjść, by się posilić. To sposób miasta na to, by edukować na temat żywności i jej marnowania. Ten problem jest szczególnie powszechny w trakcie świąt, a właściwie tuż po nich, kiedy w polskich domostwach jest dużo jedzenia. Zamiast wyrzucać je do śmieci, można zanieść je do 1 z 45 jadłodzielni w stolicy.

Jadłodzielnia to miejsce dla wszystkich, każdy może wziąć z niej to, na co ma akurat ochotę i to bezpłatnie. Każdy może w jadłodzielni zostawić również jedzenie, ponieważ żadne jedzenie nie powinno lądować w naszych koszach na odpady — mówi Magdalena Borek rzecznika dzielnicy Bielany. 

W Polsce rocznie marnuje się około od 5 do 9 mln ton jedzenie, głównie w gospodarstwach domowych. Eksperci podpowiadają, co zrobić, aby zmniejszyć tę skalę marnotrawstwa. Przede wszystkim należy planować zakupy, a także jadłospis. Nie warto także kupować na zapas.

W święta dzielimy się z tym, co mamy. Właśnie na idei dzielenia i wzajemnego wsparcia opiera się nasza akcja. Zwłaszcza w obecnym okresie dziękujemy kupcom za ich pomoc i całoroczny udział w zbiórce owoców i warzyw nienadających się do sprzedaży, choć wciąż w pełni przydatnych do spożycia. Chcemy pokazywać, jak wiele żywności można uratować dzięki właściwemu gospodarowaniu, które wcale nie jest trudne. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęcimy do oszczędzania również w domach, gdzie marnuje się najwięcej. A jeśli mimo wszystko przeszacujemy zakupy, ugotujemy za dużo – nie marnujmy jedzenia. Zostawmy je w jadłodzielniach. Drobnym gestem możemy okazać ogromną pomoc osobom w trudnej sytuacji – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11778/nie-marnuj-jedzenia-po-swietach-w-warszawie-jest-45-jadlodzielni [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11778 [title] => nie-marnuj-jedzenia-po-swietach-w-warszawie-jest-45-jadlodzielni [uri] => wiadomosci/n/11778/nie-marnuj-jedzenia-po-swietach-w-warszawie-jest-45-jadlodzielni [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701965460 ) ) </div> </body> </html>