Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Czy w Warszawie będzie nocna prohibicja? Aktywiści domagają się stanowczych działań od Ratusza

Dodano: 2023-01-19 14:45:08
fot. @MiastoJestNasze Twitter
fot. @MiastoJestNasze Twitter

Władze Warszawy zorganizowały kampanię społeczną, która ma zniechęcić nastolatków do spożywania alkoholu. Ratusz zwraca uwagę na problem alkoholizmu, jednak nadal nie rozpatrzył petycji aktywistów, którzy domagają się w stolicy nocnej prohibicji, czyli rozwiązania działającego już w wielu polskich miastach. To jest zamydlanie problemu — mówi Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze. 

Warszawa zorganizowała kampanię edukacyjną "Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz". Jej głównym założeniem jest uświadomienie młodym ludziom, że spożywanie alkoholu może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na ich obecne życie: obniżony nastrój, wstyd za swoje zachowanie, przekroczenie granic innej osoby.

Akcję ratusza skomentowali aktywiści z Miasto Jest Nasze, którzy kilka miesięcy temu wraz z Porozumieniem dla Pragi złożyli petycję w sprawie nocnej prohibicji do ratusza. Domagają się oni wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 22:00 do 6:00.

Jak poinformował Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze, w połowie stycznia aktywiści otrzymali informację, że ta petycja została przekazana do komisji w radzie miasta, która zajmuje się petycjami. Do tej pory nie ma jednak żadnych konkretów. W międzyczasie władze Warszawy zorganizowały inną akcję dotyczącą problemu alkoholizmu, która jest skierowana jedynie do nastolatków. 

To jest idealny przykład tego, że jest to na pewno ważny problem i ratusz powinien się tym zajmować, ale to jest zamydlanie problemu. My mówimy o czymś innym, chodzi o ogólną dostępność alkoholu — mówi Marcin Chlewicki.  

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu wprowadziły już inne polskie miasta. Obowiązuje on nie tylko w dużych miastach takich jak Wrocław, Gdańsk czy Katowice, ale nawet w podwarszawskich gminach – Podkowie Leśnej, Grodzisku Mazowieckim, Brwinowie, Michałowicach, Raszynie czy Zielonce. We wszystkich tych miejscach widać poprawę bezpieczeństwa. Mimo to władze Warszawy nie zdecydowały się jeszcze na ten krok. 

Mamy rozwiązanie i to nie jest rozwiązanie, które sobie wymyliśmy, żeby coś ograniczyć, ono jest sprawdzone i zalecane przez ekspertów i WHO. [...] Mamy też badania i wiedzę z miast, które to wprowadziły w Polsce. Generalnie sygnały są pozytywne, nikt nie zastanawia się nad rezygnacją z niego, mało tego, kolejne samorządy planują jego wprowadzenie, a Warszawa rozmywa problem i z problemu ogólnej dostępności alkoholu idzie w kampanię skierowaną do młodzieży, którą i tak by pewnie przeprowadziła, to zupełnie inny temat — mówi Marcin Chlewicki. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11939/czy-w-warszawie-bedzie-nocna-prohibicja-aktywisci-domagaja-sie-stanowczych-dzialan-od-ratusza [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11939 [title] => czy-w-warszawie-bedzie-nocna-prohibicja-aktywisci-domagaja-sie-stanowczych-dzialan-od-ratusza [uri] => wiadomosci/n/11939/czy-w-warszawie-bedzie-nocna-prohibicja-aktywisci-domagaja-sie-stanowczych-dzialan-od-ratusza [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1702024860 ) ) </div> </body> </html>