Tegoroczne obchody powstania w getcie warszawskim rozpoczną się od premiery spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego", który trafił do Polski dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i jej prezesce Ewie Junczyk-Ziomeckiej. Główną rolę w przedstawieniu o losach kuriera Polskiego Państwa Podziemnego gra nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck", znany jest także z filmów "Lincoln" i "Nomadland".
Jan Karski był świadkiem, niósł prawdę, której w żaden sposób nie koloryzował. Zdecydował się przekazywać fakty – mówił David Strathairn o Janie Karskim – Warto też, żebyśmy pamiętali o credo Karskiego, musimy się opiekować sobą nawzajem, jest to bardzo ważne, bo jesteśmy na tym świecie wszyscy razem – dodał aktor.
Przedstawienie będzie wystawione w środę i w czwartek w Teatrze Dramatycznym, w kolejnych dniach w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.
Uroczystości w Muzeum POLIN
POLIN zaplanował ponad 40 wydarzeń wokół nadchodzącej rocznicy. Będą one odbywały pod wspólnym hasłem „Nie bądź obojętny”, m.in. sesję popularnonaukową „O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim, odsłonięcie muralu Wilhelma Sasnala przy ul. Anielewicza – miejscu, gdzie 80 lat temu znajdowała się jedna z kryjówek ludności cywilnej getta warszawskiego oraz międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi europejscy w obliczu nieuchronności Zagłady”. Ponadto w kwietniu odbędzie się także koncert "Łączy nas pamięć", wspólnie wystąpią Hania Rani oraz Sinfonia Varsovia i wykonają muzykę powstałą w warszawskim getcie, a jesienią Warsaw Jewish Film Festival. Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie wystawa "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 8 stycznia 2024 r. Więcej można sprawdzić tutaj.
Wystawy w Muzeum Warszawy
Okrągłą rocznicę będzie świętować także Muzeum Warszawy. Jednym z elementów obchodów będzie otwarcie Gabinetu świadectw getta warszawskiego w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy. W tym samym muzeum, od 11 października 2023 do 4 lutego 2024, będzie pokazywana wystawa "Moi Ver. Brakujące ogniwo awangardy".
Obchody w Teatrze Żydowskim
Teatry z całej Polski oraz wyższe uczelnie artystyczne otrzymają od teatru Żydowskiego zaproszenie do przesyłania krótkich wideo z interpretacjami poezji Zagłady, w tym wierszy z tomu „Dzieci getta” Stefanii Grodzieńskiej. Nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia do 16 maja na swojej stronie. W tym samym teatrze odbędzie się także performance “Pif paf in piach”. Z kolei na 22 kwietnia zaplanowano „Pieśni getta". Artyści Teatru Żydowskiego zaśpiewają piosenki w języku polskim i jidysz. Więcej informacji tutaj.