Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Nie będzie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Radna: boimy się bardzo czarnego rynku

Dodano: 2023-01-25 13:59:30
fot. pixabay
fot. pixabay

W Warszawie nie będzie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych, którego domagali się społecznicy z Miasto Jest Nasze i Porozumienia Dla Pragi. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska tłumaczy, dlaczego Ratusz nie wprowadzi takich przepisów. Na razie niestety się to nie uda, bo musielibyśmy wprowadzić to na terenie całej Warszawy, a wtedy boimy się bardzo czarnego rynku i szarego rynku — mówi.

Do Ratusza trafiła petycja, której autorzy domagali się wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 22:00 do 6:00. Jak dowiedziało się Radio Kolor, zostanie ona odrzucona przez władzę Warszawy, tę informację potwierdziła przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Zaznaczyła ona, że przy tej decyzji rada kieruje się głównie strachem przed nielegalnym handlem alkoholem. 

Na razie niestety się to nie uda, bo musielibyśmy wprowadzić to na terenie całej Warszawy, a wtedy boimy się bardzo czarnego rynku i szarego rynku — powiedziała reporterowi Radia Kolor przewodnicząca rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Przewodnicząca rady Warszawy zaznaczyła również, że Ratusz nie chce wprowadzać zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta, ale mógłby rozważyć implikację takich przepisów na poszczególnych obszarach. Ewa Malinowska-Grupińska twierdzi jednak, że w tej chwili jest to niemożliwe ze względu na przepisy. 

Warszawa jest tak dużym miastem, że nie może być jedna regulacja stosowana do całego obszaru, więc musimy poczekać na zmiany w prawie — powiedziała. 

Zamiast zmiany przepisów kampania z udziałem youtubera 

Władze Warszawy w zamian postanowiły walczyć z alkoholizmem na inne sposoby. Jednym z nich jest edukacja. Niedawno rozpoczęła się kampania "Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz". Główną twarzą tego przedsięwzięcia jest youtuber Marcin Kruszewski z kanału "Prawo Marcina". Akcji towarzyszy wielkoformatowy mural, który oglądać można przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Anielewicza w Warszawie.

Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze uważa, że edukacja nie jest wystarczająca, by zniwelować problem alkoholizmu w Warszawie. 

Nie przeprowadzono żadnych konsultacji, nawet nie zapytano mieszkańców, nas jako organizacji, które zgłosiło petycję, nie zaproszono na posiedzenie tej rady miasta. Mamy poczucie, że zapadła decyzja polityczna, żeby to po prostu załatwić, uwalić i nic nie robić, tylko opowiadać bajki o edukacji — mówił Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze.

Z badań i zaleceń wynika, że taki zakaz zupełnie zmienia perspektywę i podejście do alkoholu, jest też wiele osób, które są np. niepijącymi alkoholikami. Z ich perspektywy to jest bardzo ważne narzędzie, które ułatwia wyjście z alkoholizmu — dodał Marcin Chlewicki.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11968/nie-bedzie-nocnego-zakazu-sprzedazy-alkoholu-w-warszawie-radna-boimy-sie-bardzo-czarnego-rynku [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11968 [title] => nie-bedzie-nocnego-zakazu-sprzedazy-alkoholu-w-warszawie-radna-boimy-sie-bardzo-czarnego-rynku [uri] => wiadomosci/n/11968/nie-bedzie-nocnego-zakazu-sprzedazy-alkoholu-w-warszawie-radna-boimy-sie-bardzo-czarnego-rynku [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701968756 ) ) </div> </body> </html>