Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Kontrolerzy wręczyli jej mandat za brak biletu, a sąd ją uniewinnił. Wszystko przez awarię biletomatu

Dodano: 2023-02-01 09:11:45
fot. ZTM/ zdjęcie ilustracyjne
fot. ZTM/ zdjęcie ilustracyjne

Precedensowy wyrok w sprawie pasażerki warszawskiej komunikacji miejskiej, która jechała bez biletu! Kobieta chciała zapłacić za przejazd, ale uniemożliwił jej to niedziałający biletomat. Mimo to kontrolerzy nie mieli dla niej litości i wręczyli jej mandat. Inne zdanie w tej sprawie ma sąd, który uznał, że w takiej sytuacji nie można obciążać pasażera. 

Jak informuje Gazeta Krakowska, sytuacja miała miejsce w Warszawie około godziny 23. To wówczas pasażerka autobusu miejskiego nie mogła kupić biletu przez awarię biletomatu. Do pojazdu wsiedli kontrolerzy, kobieta opisała im swoją sytuację, jednak mimo to została ukarana mandatem za brak biletu. Przyczyną takiej decyzji kontrolerów mogła być bariera językowa, ponieważ pasażerka jest cudzoziemką. 

Nasza klientka wyszła z autobusu z kontrolerami, którzy zażądali uiszczenia opłaty za bilet i opłaty dodatkowej, ale chcieli, by kobieta zapłaciła gotówką. Pasażerka nie miała pieniędzy, więc zaproponowali, że podwiozą ją do bankomatu. Była późna pora, więc nasza klientka bała się jechać z dwoma obcymi mężczyznami. Kobieta wiedziała, że kontrolerzy powinni wezwać policję. Ci jednak tego nie zrobili. Nie wręczyli jej także wezwania do zapłaty. Kobieta wróciła do domu. Jakiś czas później listownie otrzymała sądowy nakaz zapłaty ok. 270 zł — mówi adwokat Joanna Składowska z Kancelarii Bielański, Składkowska Adwokaci, Radcowie Prawni Gazecie Krakowskiej. 

Sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy, który uznał, że w tej sytuacji rację miała pasażerka. Jak stwierdził sąd, brak biletu spowodowany awarią biletomatu, nie może obciążać pasażera. Powództwo Miasta Stołecznego Warszawy o zapłatę za bilet i opłatę dodatkową zostało oddalone. Sąd uznał także, że posiadanie aplikacji do zakupu biletu nie jest obowiązkowe, a posiadanie smartfona nie jest obligatoryjne. 

Mec. Joanna Składowska uważa, że wyrok ten może pomóc osobom, które będą zmagały się z podobnymi problemami w przyszłości. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Inny sąd może się zainspirować tym wyrokiem, a to oznacza, że decyzja czy stanąć po stronie pasażera, czy po stronie miasta nie będzie dla wymiaru sprawiedliwości już taka trudna. W naszej sprawie sąd uznał, że awaria biletomatu obciąża miasto, a nie pasażera. To, że biletomat nie działa wpisane jest w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, czyli jest to problem przewoźnika, a nie konsumenta — dodaje adwokat.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12011/kontrolerzy-wreczyli-jej-mandat-za-brak-biletu-a-sad-ja-uniewinnil-wszystko-przez-awarie-biletomatu [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12011 [title] => kontrolerzy-wreczyli-jej-mandat-za-brak-biletu-a-sad-ja-uniewinnil-wszystko-przez-awarie-biletomatu [uri] => wiadomosci/n/12011/kontrolerzy-wreczyli-jej-mandat-za-brak-biletu-a-sad-ja-uniewinnil-wszystko-przez-awarie-biletomatu [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696005151 ) ) </div> </body> </html>