W 2022 roku służby miejskie i policja przeprowadziły kontrole komercyjnych przewozów osobowych na dużą skalę. Celem akcji było sprawdzenie legalności ich działań oraz poprawa bezpieczeństwa i jakości usług świadczonych w stolicy. W kontrole był zaangażowany także Urząd Celno-Skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego czy Straż Graniczna.
Dokładamy wszelkich starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych. Szczególnie zależy nam na ochronie kobiet, ponieważ to one doświadczyły najwięcej przemocy, na tle seksualnym w 2022 roku w przewozach na aplikacje mobilne w Warszawie — powiedziała Aldona Machnowska Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
W całym 2022 roku miasto przeprowadziło łącznie 1561 kontroli. Aż 460 z nich zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Najczęstsze naruszenia przepisów:
- 138 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji,
- 16 kierowców wykonywało transport drogowy osób pojazdem niezgłoszonym do licencji,
- 168 kierowców brak badań lekarskich i psychologicznych kierowcy,
- 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego,
- 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania,
- 8 kierowców po spożyciu środków odurzających (narkotyki),
- 6 kierowców po spożyciu alkoholu,
- 55 kierowców posługujących się fałszywym prawem jazdy,
- 5 kierowców poszukiwanych,
- 70 zatrzymane dowody rejestracyjne pojazdów,
- 77 pojazdów odholowane
W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy, również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.