Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Korupcja w warszawskim MPO? PiS chce wyjaśnień, Rafał Trzaskowski odpowiada

Dodano: 2023-02-10 11:10:21
fot. MPO
fot. MPO

Korupcja w warszawskim Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania? Według śledczych od sierpnia 2020 do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawa. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy zagłosowała za wykreśleniem punktu dotyczącego informacji prezydenta o nieprawidłowościach w MPO. Dziś odniósł się do tego Rafał Trzaskowski. 

Według śledczych w warszawskim MPO mogło dojść do korupcji, w którą mógł być zaangażowany m.in. szef pracodawców RP Rafał Baniak. Na czwartkowej sesji radni KO odrzucili projekt złożony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy wnioskowali o włączenie do porządku obrad Rady Warszawy punktu dotyczącego informacji prezydenta miasta na temat domniemanych nieprawidłowości w miejskiej spółce MPO.

Z informacji medialnych dowiedzieliśmy się, że w spółce MPO dzieją się nieprawidłowości. Nieprawidłowości przy przetargach, w które zamieszane są osoby z kręgu polityków PO. Żądamy wyjaśnienia tych nieprawidłowości — powiedział Piotr Szyszko z PiS.

Do tych zarzutów odniósł się przewodniczący klubu radnych Kolacji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski, który podkreślił, że w sprawie śledztwo prowadzi prokuratura i CBA. Dodał też, że przeszukania odbyły się już w ratuszu i w MPO.

Uważam, że temat funkcjonowania MPO i śmieci jest tematem ważnym. Rada wielokrotnie na ten temat rozmawiała. Ale w tym momencie wprowadzanie tego punktu oznacza, że możemy zaburzyć śledztwo — podkreślił Szostakowski.

Związkowcy z MPO zaznaczają, że o nieprawidłowościach informowali już w lipcu. Odniósł się do tego Rafał Trzaskowski, który zaznaczył, że miasto współpracuje ze służbami. 

Związkowcy mówią o tym, że słyszeli różne pogłoski, dlatego wprowadziliśmy audyt zgodnie ze wszystkimi terminami po to, żeby tę sprawę wyjaśnić. Współpracujemy ze służbami, jak wszyscy państwo wiecie, my w mieście nie mamy ani instrumentów, ani możliwości ewentualnego wyjaśniania spraw, które mogą mieć podłoże korupcyjne — powiedział Rafał Trzaskowski. 

Ratusz zaznacza, że audyt trwa od 16 stycznia. Miasto nie planuje dodatkowych kontroli w związku z kontrolą CBA.

Wypowiedzi pana prezydenta są takie, że przecież CBA to cały czas jest w mieście i w spółkach miejskich. Komentuje, że są to polityczne układy, żeby w niego uderzyć. Nas, jako pracowników to nie interesuje z jakich przyczyn, nas interesuje wynik, czyli zwolnienie osób odpowiedzialnych za ten bałagan. Bo to rzutuje negatywnie na wizerunek spółki — zarzucał Ratuszowi przewodniczący NSZZ "Solidarność" MPO Waldemar Wolski.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12075/korupcja-w-warszawskim-mpo-pis-chce-wyjasnien-rafal-trzaskowski-odpowiada [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12075 [title] => korupcja-w-warszawskim-mpo-pis-chce-wyjasnien-rafal-trzaskowski-odpowiada [uri] => wiadomosci/n/12075/korupcja-w-warszawskim-mpo-pis-chce-wyjasnien-rafal-trzaskowski-odpowiada [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686407240 ) ) </div> </body> </html>