Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

W Warszawie ma być 5 linii metra. Prawie wszystkie dzielnice mają mieć do niego dostęp

Dodano: 2023-02-13 15:15:15
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Warszawa planuje wybudować trzy nowe linie metra do 2050 roku. Jak zapowiada miasto, w przyszłości połowa mieszkańców stolicy ma mieszkać w promieniu 15-minutowego spaceru od stacji metra. Ponadto według planu Trzaskowskiego aż 17 z 18 dzielnic będzie miało do niego dostęp.

Rafał Trzaskowski pokazał dziś masterplan, który ma wyznaczać kierunek rozwoju komunikacji stolicy do 2050 roku w najważniejszych obszarach. Prace nad studium trwały kilka lat, ale w końcu uzyskało ono pozytywną opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Teraz plan wszedł w kolejną fazę, w której udział wezmą: marszałek województwa (w zakresie zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego) oraz: Wody Polskie, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i wiele innych podmiotów.

Dokument przekazany zostanie tym organom za kilka dni. Następnie będą mogli zobaczyć go mieszkańcy. Konsultacje będą trwały w maju i czerwcu, a uwagi będzie można wnosić do końca września.

Prace projektowe nad trzecią linią metra już się rozpoczęły. Równocześnie chcemy rozpocząć prace nad czwartą linią. Mam obietnice z Unii Europejskiej, że dostaniemy pieniądze, które są niezbędne w przypadku tak kosztownego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że uruchomione zostaną w końcu środki z KPO i że część z nich trafi właśnie na takie inwestycje, bo nie ma rozwoju kraju bez rozwoju dużych miast – mówi prezydent Trzaskowski.

Miasto zaplanowało przyszłość sieci transportowej 

Miasto obiecuje, że po zbudowaniu 5 linii metra, do stacji będzie miało dostęp aż 17 z 18 stołecznych dzielnic. Długość linii metra wzrośnie z 41,5 km do 113 km. Dostęp do metra zyskają: Białołęka, Wilanów, Praga Południe, Ochota, Ursus i Włochy. Podziemna kolej dotrze również do granic Rembertowa oraz Wawra.

By zaplanować trasę nowych linii metra, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy przebadało ok. 710 km tras metra i tramwaju, a także plany PKP PLK. 

Chcemy komfortowych powiązań poszczególnych linii w obrębie stacji przesiadkowych. Zapewnimy wygodne przesiadki z innych środków transportu, które mają pełnić rolę przede wszystkim komplementarną i dowozową – mówi Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

W 2050 roku w Warszawie mają być już nowe linie, czyli M3, M4 i M5, które sprawią, że sześć kolejnych dzielnic Warszawy zyska bezpośredni dostęp do metra. Rembertów i Wawer będą miały dostęp pośredni.

  • M1 w relacji Kabaty – Młociny, na tej linii powstaną dodatkowe stacje pl. Konstytucji (w rejonie skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Wilczej) oraz Muranów w rejonie skrzyżowania ulic gen. W. Andersa i M. Anielewicza,
  • M2 w relacji Ursus Niedźwiadek – Marymont,
  • M3 w relacji Stadion – Żwirki i Wigury,
  • M4 w relacji Tarchomin – Wilanów,
  • M5 w relacji Szamoty – Gocławek.

Co zmienią nowe linie metra?

Podróże staną się szybsze. Obecnie z okolic ratusza Tarchomina czas dojazdu na Wolę do biznesowej części miasta i ronda Daszyńskiego trwa tramwajami 35 minut. Linia metra M4 ma skrócić tę podróż do 18 minut.

Mieszkańcy Ursusa i osiedli Skorosze, którzy chcą dostać się komunikacją publiczną na plac Konstytucji, muszą na to poświęcić 42 minuty. Po uruchomieniu linii metra M5 czas przejazdu potrwa tylko 19 minut.

Mieszkańcy z dwóch dzielnic Wawra i Rembertowa, którzy wyruszają do centrum z ul. Marsa, dziś jadą 27 minut na plac Konstytucji. Metrem M5 zajmie im to tylko kwadrans.

Z Wilanowa już w niedalekiej przyszłości tramwajem da się dojechać do centrum. Trwa budowa linii. W przyszłości będzie też metro. Teraz podróż na plac Zawiszy zajmuje 36 minut. Linią metra M4 dojedziemy w 25 minut. Jeszcze więcej czasu zaoszczędzimy na trasie Wilanów-centrum. Obecnie potrzeba na to 31 minut, metrem z przesiadkami linią M4 i M1 – 18 minut.

Linia M4 będzie miała stację na Służewcu, gdzie teraz są biurowce, centra handlowe i nowe osiedla. Metrem szybko będzie można się dostać w rejon ronda Dmowskiego z drapaczami chmur, w okolice Browarów Warszawskich, Fabryki Norblina i nowych zespołów mieszkaniowych.

Miasto zapowiada także, że stacje linii M5 na trasie Gocławek-Szamoty, które znajdą się w Śródmieściu Południowym, będą piętrowe. akie dwupoziomowe stacje pojawią się na Solcu, w rejonie Pięknej, placu Konstytucji i na Koszykach. Z kolei na Marymoncie powstanie krzyżówka aż trzech linii metra: M1, M2 i M4. Tam powstanie stacja z możliwością przesiadki między liniami na jednym peronie. Będzie możliwość podróży pociągami linii M2 lub M4. Dwie najważniejsze linie metra M1 i M4 będą się krzyżować w rejonie Dworca Południowego. Powstanie jedno z największych punktów przesiadkowych z tramwajami, autobusami i kolejką podziemną.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12084/w-warszawie-ma-byc-5-linii-metra-prawie-wszystkie-dzielnice-maja-miec-do-niego-dostep [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12084 [title] => w-warszawie-ma-byc-5-linii-metra-prawie-wszystkie-dzielnice-maja-miec-do-niego-dostep [uri] => wiadomosci/n/12084/w-warszawie-ma-byc-5-linii-metra-prawie-wszystkie-dzielnice-maja-miec-do-niego-dostep [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701589577 ) ) </div> </body> </html>