Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Alkohol na spotkaniach osiedlowych rad na Grochowie. Członkini rady wszczęła alarm, radny PiS odpowiada

Dodano: 2023-02-13 16:54:11
fot. bip.warszawa.pl - interpelacja Marka Szolca
fot. bip.warszawa.pl - interpelacja Marka Szolca

Radni z grochowskich rad osiedli regularnie spotykają się na świąteczne integracje. Pojawiły się podejrzenia, że na tych posiedzeniach w siedzibie rady osiedla Grochów Północny pojawia się alkohol. Potwierdza to zdjęcie oraz treść zaproszenia radnego PiS na wielkanocne spotkanie, który dodaje w mailu, że w pobliżu siedziby rady znajduje się sklep monopolowy. W tej sprawie alarm wszczęła Dorota Spyrka, która nie kryje oburzenia zakrapianymi spotkaniami. Odpowiada jej organizator wydarzenia Marek Borkowski z PiS, zaznaczając, że on alkoholu na świątecznym spotkaniu nie widział. 

Członkini jednej z grochowskich rad osiedla Dorota Spyrka z partii Razem udostępniła na Twitterze treść zaproszenia na posiedzenie rad osiedla. Impreza świąteczna ma odbyć się 30 marca w siedzibie rady osiedla Grochów Północny przy Kordeckiego 66. Jak zaznaczył radny PiS Marek Borkowski, głównym atutem tej lokalizacji jest bliskość alkoholowego całodobowego doskonale zaopatrzonego sklepu Chata Szkło. Polityk PiS dodaje też, że to już kolejne takie legendarne spotkanie. Wcześniej o sprawie informował Marek Szolc z Nowej Lewicy, który w interpelacji do prezydenta Rafała Trzaskowskiego zamieścił zdjęcie z wcześniejszego bożonarodzeniowego spotkania grochowskich radnych, wyraźnie widać na nim butelki z akcyzą. 

My w swojej radzie od kilku lat organizujemy spotkania świąteczne -potwierdza Marek Borkowski z PiS podczas rozmowy z Radiem Kolor.

Radny PiS odniósł się do zarzutów Marka Szolca dotyczących imprezy rad osiedla, na której pojawił się alkohol, odbyła się ona 10 grudnia. 

Jeżeli chodzi o ten alkohol, to wcześniej, gdy się spotkaliśmy, wrzuciłem  zdjęcie, ktoś się na tym zdjęciu dopatrzył jakiegoś alkoholu, chociaż ja się tam nie dopatrzyłem żadnego, no i przesłał je życzliwie takiemu skrajnie lewicowemu radnemu Markowi Szolcowi. On z tego zrobił interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Ma to mniej więcej taki sens, jakby w sprawie jakiegoś spotkania w urzędzie miasta Pcima, ktoś pisał do pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby on w tej sprawie interweniował — mówi radny PiS Marek Borkowski.

Dorota Spyrka zaznacza, że na zdjęciu wyraźnie widać butelki alkoholu. 

Pan radny opublikował zdjęcia, na których widać butelki z akcyzą, myślę, że nie była to woda mineralna. [...] Być może tak się zdarza, kiedy nadużywa się alkoholu albo pije się go regularnie, że niektórych rzeczy się nie zauważa przez roztargnienie — zaznacza z kolei Dorota Spyrka. 

Radny PiS dodaje również, że w zaproszeniu, które wysłał do radnych grochowskich osiedli, nie ma wspomnienia o alkoholu. Według niego słowa — Przypominam, że tuż obok naszej siedziby na Kordeckiego 66 funkcjonuje całodobowy doskonale zaopatrzony sklep Chata Szkło — odnoszą się do czegoś innego.

Ja zakładam, że wszyscy jesteśmy ludźmi dorosłymi, najwyraźniej działacze skrajnie lewicowych organizacji tak nie uważają, ale to już ich problem, a nie nasz. Sklep się nazywa Chata Szkło i działa tam odkąd pamiętam, czyli od przynajmniej 20 lat. Rzeczywiście jest dobrze zaopatrzony i na ostatnim spotkaniu świątecznym musiałem dokupywać tam lód. Natomiast co kto sobie spożywa na spotkaniu, to jego prywatna sprawa — mówi Borkowski.  

Tych tłumaczeń nie przyjmuje Dorota Spyrka, która zaznacza, że przy alkoholu ciężko dyskutować o sprawach lokalnej polityki. 

Integracje rady osiedli powinny się odbywać, ponieważ to są niewielkie obszary, powinniśmy współpracować, ale powinni na nie być zaproszeni wszyscy radni tych osiedli i powinny one odbywać się bez alkoholu, zwłaszcza w przypadku osób, które tak źle reagują na alkohol, jak radny Borkowski — mówi Dorota Spyrka. 

Radna Dorota Spyrka zaznacza, że obawia się spotkań z Markiem Borkowskim ze względu na jego przeszłość.

Po pierwsze radny Borkowski został wybrany na tę funkcję już z wyrokiem za pobicie, a druga sprawa jest taka, że to nie jest moja pierwsza wymiana z radnym Borkowski. Za każdym razem jest bardzo arogancki, butny i bardzo agresywny w swoich wypowiedziach — mówi.

Na te zarzuty odpowiada radny PiS.

Zostałem oskarżony przez jednego z mieszkańców, że na spotkaniu spółdzielni mieszkaniowej, której rady nadzorczej jestem członkiem bardzo wiele lat, naruszyłem jego nietykalność osobistą. [...] Sąd uznał, że ja naruszyłem jego nietykalność osobistą i ukarał mnie jakąś grzywną — tłumaczy Borkowski.

Co z alkoholem na spotkaniach grochowskich rad osiedli? 

Z odpowiedzi miasta na interpelacja Marka Szolca wynika, że świąteczne spotkanie z 10 grudnia nie było finansowane z budżetu Pragi-Południe, jednakże dzielnica nie wyraziła zgody na spożywanie alkoholu w siedzibach rad osiedli i nie pochwala tego typu zachowania. W odpowiedzi sekretarz Warszawy Włodzimierz Karpiński zaznacza też, że została przeprowadzona rozmowa z przewodniczącymi rad osiedli. Najwyraźniej nie przyniosła ona jednak skutków, gdyż Marek Borkowski z PiS rozesłał już zaproszenia na kolejne spotkanie, na którym również prawdopodobnie nie zabraknie alkoholu. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12086/alkohol-na-spotkaniach-osiedlowych-rad-na-grochowie-czlonkini-rady-wszczela-alarm-radny-pis-odpowiada [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12086 [title] => alkohol-na-spotkaniach-osiedlowych-rad-na-grochowie-czlonkini-rady-wszczela-alarm-radny-pis-odpowiada [uri] => wiadomosci/n/12086/alkohol-na-spotkaniach-osiedlowych-rad-na-grochowie-czlonkini-rady-wszczela-alarm-radny-pis-odpowiada [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701585721 ) ) </div> </body> </html>