Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

W podwarszawskiej gminie weszła w życie uchwała krajobrazowa. Zniknęło już 70% banerów

Dodano: 2023-03-03 11:48:07
fot. Dorota Zmarzlak - wójt gminy Izabelin Facebook
fot. Dorota Zmarzlak - wójt gminy Izabelin Facebook

W Izabelinie obowiązuje już uchwała krajobrazowa. 1 marca skończył się czas na zdjęcie banerów reklamowych z płotów. Do tej pory usunięto już 70% z nich, osoby, które nie zastosowały się do zakazu, będą musiały zapłacić dotkliwą karę. Milej się patrzy na to wszystko, jak widać tę zieleń, a nie wszystko obwieszone reklamami - mówi jedna z mieszkanek Izabelina. 

W Izabelinie uchwałę krajobrazową przyjęto rok temu, a od 1 marca za wywieszanie reklam na płotach naliczane są kary. Za 1 mkw nielegalnie powieszonego baneru trzeba zapłacić 130 złotych dziennie. Nowe przepisy dopiero weszły w życie, a ich efekt już jest widoczny gołym okiem. Do tej pory gmina w porozumieniu z przedsiębiorcami usunęła już 70% banerów reklamowych ze wszystkich płotów. 

Uchwała dotyczy sytuowania szyldów i reklam w całej gminie, jak wiemy, uchwały krajobrazowe mają różne okresy dostosowania. U nas kolejne terminy mijają za 3 i za 5 lat - mówi Dorota Zmarzlak, wójcini gminy Izabelin.

Już teraz z płotów zniknęły banery reklamowe, po 3 latach skończy się okres ochronny dla reklam na budynkach i tych wolnostojących, a po 5 dla nośników zrealizowanych na podstawie pozwoleń na budowę. Jak mówi Dorota Zmarzlak, nowe przepisy nie powodują protestów wśród mieszkańców, a większość z nich jest zadowolona ze zmian.

Jest grupa przedsiębiorców, która uważa, że jest to problematyczne i nie chcą tych banerów ściągać, natomiast powolutku, edukacją i informacją, jednak większość osób podchodzi do tego ze zrozumieniem - mówi Dorota Zmarzlak. 

Uchwała krajobrazowa w gminie Izabelin wprowadza także zakaz ostrych zakończeń płotów zbudowanych z drutu kolczastego i tłuczonego szkła oraz elementów prefabrykowanych. Wszystko po to, by ochronić zwierzęta, które często można spotkać na terenie gminy z powodu bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego. W przeszłości zdarzało się, że łosie i sarny nadziewały się na ostre płoty, nowe przepisy mają temu zapobiec. 

Pamiętajmy, że to my przyszliśmy do nich, więc to jest krok w stronę natury - mówi Dorota Zmarzlak. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12214/w-podwarszawskiej-gminie-weszla-w-zycie-uchwala-krajobrazowa-zniknelo-juz-70-banerow [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12214 [title] => w-podwarszawskiej-gminie-weszla-w-zycie-uchwala-krajobrazowa-zniknelo-juz-70-banerow [uri] => wiadomosci/n/12214/w-podwarszawskiej-gminie-weszla-w-zycie-uchwala-krajobrazowa-zniknelo-juz-70-banerow [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701934672 ) ) </div> </body> </html>