Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Wewnętrzny audyt urzędu miasta: "w ratuszu działała grupa przestępcza"

Dodano: 2017-10-13 17:20:36
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Audytorzy zajęli się sprawą reprywatyzacji w latach 1990 - 2016. Audyt "jest ważny dla nas, ale i dla tych, którzy przyjdą po nas" - mówiła w czasie konferencji prasowej, na której przedstawiano jego wyniki Hanna Gronkiewicz - Waltz.

Audyt trwał od 12 września 2016 do 26 maja, prace nad nim rozpoczęły się kiedy wybuchła afera reprywatyzacyjna związana z przejęciem Chmielnej 70. Analiza dotyczyła 175 adresów nieruchomości zlokalizowanych szczególnie na terenie dawnej gminy Centrum i dzielnicy Śródmieście. 

Badano także powiązania personalne osób występujących w różnych postępowaniach - kuratorów, sędziów, w niektórych przypadkach notariuszy, informacje o wysokości wypłaconych odszkodowań i liczbę nieruchomości oddanych w wieczyste użytkowanie - mówiła Hanna Gronkiewicz - Waltz. 

Dodała też, że w związku z audytem niektórzy pracownicy ratusza stracili pracę. Działała grupa przestępcza, która wychodziła daleko poza tych kilku urzędników, których dyscyplinarnie zwolniłam. Chciałabym, żeby to odium nie poszło na wszystkich urzędników. - tłumaczyła prezydent Warszawy. Zaznaczała też, że poza urzędnikami miała na myśli sądy i adwokatów. 

Witold Pahl, wiceprezydent Warszawy wymieniał, że w audycie stwierdzono nieprawidłowości, między innymi było to ustanawianie przez sądy kuratorów dla osób nieznanych z miejsca pobytu, nabywanie praw i roszczeń i o problemy dotyczące uniknięcia ryzyka wypłaty podwójnego odszkodowania dla obywatli innych państw. 

Jak wynika z informacji Biura Prawnego miasta - do tej pory ratusz złożył do prokuratur 53 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, 6 z nich zostało umorzonych, w 5 sprawach śledczy odmówili wszczęcia postępowania. 

Hanna Gronkiewicz Waltz zapowiedziała, że choć Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej, o to nie prosił - prześle mu audyt. Zadeklarowała też pomoc przy pracach nad dużą ustawą reprywatyzacyjną - treść jej projektu przedstawił w tym tygodniu Patryk Jaki.

Audyt ma być upubliczniony w przyszłym tygodniu. 

KJ

Podziel się:

netgraf.pl