Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawscy radni chcą likwidacji miejskiego Centrum Myśli Jana Pawła II. Trzaskowski odpowiada

Dodano: 2023-03-15 11:35:14
fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Warszawscy radni z Nowej Lewicy domagają się od Rafała Trzaskowskiego przekształcenia miejskiej instytucji Centrum Myśli Jana Pawła II w instytucję neutralną religijnie. To reakcja na głośny reportaż "Franciszkańska 3", który opowiada o tuszowaniu pedofilii w kościele podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Zapał radnych gasi Rafał Trzaskowski. Trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek zmiany w przestrzeni miejskiej - powiedział prezydent Warszawy. 

Warszawscy radni z Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska oraz Marek Szolc złożyli do prezydenta Rafała Trzaskowskiego interpelację, w której domagają się przekształcenia miejskiej instytucji Centrum Myśli Jana Pawła II w instytucję neutralną religijnie. Radni powołują się na artykuł 25 Konstytucji RP, w którym zapisano: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Centrum Myśli Jana Pawła II to instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, która działa w obszarach kultury i edukacji.

Programowo Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar - czytamy na stronie instytucji. 

Radni Nowej Lewicy wskazują, że refleksje Jana Paweł II nie dla wszystkich warszawiaków mają uniwersalny charakter. To ze względu na podejście papieża do praw kobiet, praw osób LGBT czy kwestię przemocy seksualnej wobec dzieci. Na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II nie przeczytamy jednak o krytyce pontyfikatu Polaka. Jak zaznaczają radni, nie ma tam słowa o sprzeciwie papieża wobec stosowania antykoncepcji podczas epidemii AIDS na świecie ani o tuszowaniu przez niego kościelnej pedofilii, o którym niedawno pojawił się głośny reportaż "Franciszkańska 3". 

Ta instytucja ma w tej chwili wpisana jako główny cel działania krzewienie myśli Jana Pawła II, religijnego przywódcy. Miejska instytucja edukacyjna naprawdę nie powinna zajmować się sprawami religijnymi - mówi Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy. 

Radni zaznaczają w swojej interpelacji, że wątpliwości budzą także stypendia edukacyjne imienia Jana Pawła II, które miasto przyznaje dzieciom w trudnej sytuacji materialnej. Według nich powiązanie tej inicjatywy z kościołem jest niestosowne. 

Z szacunku dla ofiar i z szacunku do nas wszystkich, i z szacunku do tej historycznej postaci, warto, żeby ona była rzeczywiście przeanalizowana w sposób całościowy i na pewno nie można żadnych faktów ukrywać. W kontekście tych dowodów, o których wiemy, nie powinno być tak, że Jan Paweł II jest związany z instytucjami, które zajmują się dziećmi - mówi Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy. 

Rafał Trzaskowski: gdyby nie Jan Paweł II, nie bylibyśmy wolnym krajem

Radni Nowej Lewicy zwracają się do Rafała Trzaskowskiego z apelem o przekształcenie Centrum Myśli Jana Pawła II w neutralną religijnie instytucję, która promowałaby międzykulturowy i międzyreligijny dialog.

Jednak prezydent pytany o ten pomysł zaznacza, że nie wyobraża sobie takich zmian w przestrzeni publicznej.

Gdyby nie Jan Paweł II, nie bylibyśmy wolnym krajem, bardzo trudno, by nam było sobie wyobrazić wejście do Unii Europejskiej. W związku z tym trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek zmiany w przestrzeni miejskiej. Natomiast, jeżeli chodzi o kwestię historyczny, one powinni być wyjaśniane przez historyków, dziennikarzy, a nie przez polityków - powiedział Rafał Trzaskowski.  

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12294/warszawscy-radni-chca-likwidacji-miejskiego-centrum-mysli-jana-pawla-ii-trzaskowski-odpowiada [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12294 [title] => warszawscy-radni-chca-likwidacji-miejskiego-centrum-mysli-jana-pawla-ii-trzaskowski-odpowiada [uri] => wiadomosci/n/12294/warszawscy-radni-chca-likwidacji-miejskiego-centrum-mysli-jana-pawla-ii-trzaskowski-odpowiada [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686407320 ) ) </div> </body> </html>