Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Regionalny Bank Mleka Kobiecego działa już od dwóch lat. Zebrano ponad 5000 butelek mleka

Dodano: 2017-03-16 15:51:00
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Regionalny Bank Mleka Kobiecego otwarty w szpitalu św. Rodziny to jedyna tego typu placówka, która obsługuje region Warszawy i Mazowsza. Od początku jej działania honorowymi dawczyniami zostało już ponad 70 kobiet.

Bank został otwarty w styczniu 2015 roku. Współpracuje z blisko dziesięcioma placówkami medycznymi na terenie Warszawy i Mazowsza oraz z jednym z rzeszowskich szpitali.

- W okresie dwóch lat działalności naszego Banku zarejestrowałyśmy około 70 dawczyń i zebrano ponad 500 litrów mleka - opowiada Radiu Kolor dr n o zdr. Elżbieta Łodykowska, Koordynator Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

Honorową dawczynią może zostać każda kobieta w okresie laktacji, która przejdzie pozytywnie wstępną weryfikację.

- Musi być to zdrowa pacjentka, która odżywia się odpowiednio, prowadzi higieniczny tryb życia i która została skontrolowana pod kątem zdrowia badaniem krwi - wymienia Elżbieta Łodykowska.

Dawczynie otrzymują z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego sterylne butelki oraz instrukcję w jaki sposób w warunkach domowych odciągać mleko. Następnie mleko jest zabezpieczane procesem pasteryzacji, mrożone i dalej przekazywane do współpracujących z Bankiem placówek.

Kobiece mleko jest szczególnie ważne dla dzieci urodzonych przedwcześnie.

- Mleko ludzkie zawiera mnóstwo substancji, które mogą oddziaływać na szybsze dojrzewanie i rośnięcie komórek przewodu pokarmowego, na lepszy rozwój komórek układu nerwowego, na siatkówkę oka, determinuje też odporność. Działa ono na bardzo wiele aspektów rozwoju - mówi dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.


mg

Podziel się: