Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Półmaraton Warszawski już w te niedziele. Będą utrudnienia na ulicach

Dodano: 2023-03-23 11:30:52
fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa

To już 17 raz, kiedy przez stolicę przebiegnie Półmaraton Warszawski. Oprócz wielkiego święta dla biegaczy to także utrudnienia na ulicach, z którymi muszą się liczyć mieszkańcy.

Około 15 tysięcy uczestników pobiegnie w niedziele 26 marca w Półmaratonie Warszawskim, do pokonania będą mieli prawie 22 kilometry. Towarzyszyć mu będzie także inne wydarzenie Bieg na Piątkę, tutaj do przebiegnięcia będzie 5 kilometrów. Zdaniem ratusza to wielkie święto jak w każdej światowej stolicy. Organizatorzy chcą pokazać uczestnikom zmagań swoje miasta od jak najlepszej strony. Sportowa rywalizacja na głównych ulicach oznacza jednak zmiany także dla mieszkańców.

Nasi urzędnicy opracowali plan organizacji ruchu, który zminimalizuje uciążliwości w poruszaniu się po mieście. Jednocześnie pamiętajmy, że „przysłowiowa karetka” zawsze dojedzie, a biegacze przepuszczą ją bez mrugnięcia okiem - mówi Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji w stołecznym Ratuszu. 

Trasa Biegu na Piątkę i Półmaratonu Warszawskiego

Najpierw wyruszą zawodnicy z Biegu na Piątkę. Start o godzinie 10 na Konwiktorskiej. Potem przemieszczą się Muranowską, Andersa, Mickiewicza, a następnie na pl. Wilsona skręcą w ul. Krasińskiego, by zbiec do Wisłostrady i dostać się nią do mety zlokalizowanej za ulicą Sanguszki.

O godzinie 11 wyruszą zawodnicy Półmaratonu Warszawskiego. Początek trasy będzie analogiczny do Biegu na Piątkę. Wystartują z ul. Konwiktorskiej i pobiegną Muranowską, Andersa, Mickiewicza do pl. Wilsona. Ale potem dalszym odcinkiem ul. Mickiewicza pobiegną w stronę ronda Ruda. Tam skierują się na ulicę Rudzką, którą dotrą do Lektykarskiej i dalej do Podleśnej. Następnie skręcą w lewo w ulicę Gwiaździstą, by dobiec do Wybrzeża Gdyńskiego. Przed mostem Gdańskim zawodnicy skręcą w ul. Krajewskiego, a potem w ul. Jeziorańskiego, podbiegną pod wiaduktem kolejowym i ul. Zakroczymską do Szymanowskiej i Słomińskiego.

Na praską stronę Warszawy zawodnicy przedostaną się mostem Gdańskim. Następnie pobiegną ulicami Starzyńskiego, Namysłowską, Ratuszową, Wybrzeżem Helskim i Wybrzeżem Szczecińskim, Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście. Potem zawodnicy ponownie wbiegną na ul. Wybrzeże Szczecińskie, by dostać się do mostu Świętokrzyskiego. Z mostu Świętokrzyskiego zawodnicy pobiegną ul. Tamka do skrzyżowania z ul. Topiel, by tam skręcić w prawo. Biegnąc prosto, dotrą do ul. Browarnej, z której skręcą w ul. Karową w kierunku Wisły. Ostatnie kilkaset metrów zawodnicy pokonają zachodnią jezdnią Wybrzeża Kościuszkowskiego i Wybrzeża Gdańskiego. Meta zmagań zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Utrudnienia dla kierowców

W związku z biegami już od piątku 24 marca trzeba się liczyć z utrudnieniami. Na odcinku od mostu Gdańskiego do ul. Grodzkiej, na jezdni w stronę Wilanowa w piątek o godz. 10:00 z ruchu wyłączony zostanie skrajny prawy pas ulicy Wybrzeże Gdańskie. w sobotę, 25 marca, o godz. 20:00 na tym samym fragmencie Wisłostrady wyłączone z ruchu zostaną już dwa pasy, a kierowcy stracą możliwość skrętu w ulicę Sanguszki, która zostanie zamknięta na całej długości.

Dwie godziny później, czyli o godz. 22:00, jezdnia Wisłostrady prowadząca w kierunku Wilanowa zostanie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do Grodzkiej. Ruch w stronę Wilanowa, najpierw po jednym pasie, wróci w niedzielę o godz. 18:00, około godz. 20:00 dla kierowców dostępne już będą dwa pasy ruchu, a po godz. 22:00 cała szerokość jezdni. Druga nitka Wybrzeża Gdańskiego i Wybrzeża Gdyńskiego, prowadząca w kierunku Bielan, będzie cały czas przejezdna.

Także w sobotę, o godz. 18:00, wyłączona z ruchu zostanie ulica Konwiktorska. Ruch kołowy wróci na nią następnego dnia około godz. 18:00. Natomiast w niedzielę rano, o godz. 8:00, zamknięta zostanie ul. Zakroczymska na odcinku od ul. Szymanowskiej do Konwiktorskiej. Ruch na tę drogę wróci tego samego dnia o godz. 18:00. W związku z biegami oprócz zmian w organizacji ruchu wprowadzone zostaną także ograniczenia w parkowaniu. Mieszkańcy muszą zwracać uwagę na tabliczki informujące.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone będą już w piątek, 24 marca, o godz. 10:00. Zawieszone wówczas zostaną przystanki Boleść 01 i Podzamcze 01 (dla autobusów linii 185 w kierunku Mokotowa). W sobotę, 25 marca, kiedy po godz. 18:00 zamknięta dla ruchu zostanie ulica Konwiktorska, autobusy linii 178 i 503 będą kierowane do pętli Esperanto. Następnie od godz. 22:00, autobusy linii 185, tylko w stronę krańca Ursynów Zach., pojadą trasą objazdową ulicami Andersa i pl. Bankowy, omijając zamkniętą jezdnię Wisłostrady w kierunku Wilanowa.

W niedzielę, 26 marca, w godz. 9:30-15:00, zamykane będą ulice na trasach obu biegów. Kursujące tamtędy autobusy oraz tramwaje, wraz z wyłączeniem kolejnych odcinków dróg i przemieszczaniem się biegaczy, będą etapowo kierowane na objazdy. Trasami zmienionymi będą kursować tramwaje linii: 6, 15, 20, 28 oraz 78, a także autobusy kursujące na liniach: 102, 106, 114, 116, 118, 122, 125, 127, 135, 146, 147, 157, 162, 166, 169, 170, 178, 181, 185, 197, 202, 212, 409, 500, 503, 509 i 518.

Zawodnicy 17. Półmaratonu Warszawskiego i Biegu na piątkę będą mogli w niedziele podróżować komunikacją miejską za darmo na podstawie numeru startowego.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12331/polmaraton-warszawski-juz-w-te-niedziele-beda-utrudnienia-na-ulicach [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12331 [title] => polmaraton-warszawski-juz-w-te-niedziele-beda-utrudnienia-na-ulicach [uri] => wiadomosci/n/12331/polmaraton-warszawski-juz-w-te-niedziele-beda-utrudnienia-na-ulicach [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701933495 ) ) </div> </body> </html>