Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ruszają zapisy na tegoroczny Bieg Konstytucji 3 maja. Po latach zmienia się trasa

Dodano: 2023-04-05 10:00:33
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Ruszają zapisy na tegoroczny Bieg Konstytucji 3 maja. Tym razem zmieni się znana od lat trasa biegu. Organizatorzy podkreślają, że będzie ona bardziej spektakularna i bardziej adekwatna. Zapisy ruszają dziś o godzinie 12:00.

Zapisy na zawody zostaną otwarte w środę 5 kwietnia o godz. 12.00 na internetowej stronie Biegu Konstytucji. Zapisać może się maksymalnie 4 tys. osób.

Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje już 31 edycję Warszawskiej Triady Biegowej. To bieg z olbrzymią tradycją, starszy od wielu zawodników biorących w nim dziś udział. Jednocześnie impreza cały czas się zmienia. W tym roku zawody odbędą się na całkiem nowej trasie ze startem i metą na Nowym Świecie. Tę ulicę od wiosny zamieniamy na weekendy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja na Nowym Świecie pojawi się co najmniej tyle samo kibiców, co uczestników biegu – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Trasy rozgrywanych w ostatnią niedzielę biegów w Paryżu i Berlinie kończyły się w ścisłym centrum turystycznym tych miast. Podobnie będzie 3 maja w Warszawie - dodaje.

Biegacze będę mieli na pokonanie dystansu 5 km 55 minut. Impreza rozpocznie się 3 maja o godz. 10.00, a 5 minut później na trasę wyruszy grupa nordic walking. Warszawa jest gospodarzem imprezy. Współorganizują ją Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski”.

Nowa trasa biegu

Biegacze będą musieli pokonać 5 km. Start i meta biegu zostaną zlokalizowane na ul. Nowy Świat. Trasa jest prosta i bardzo szybka. Liczba zakrętów została ograniczona do minimum, a walory estetyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów i miłośników historii.

Początek pięciokilometrowej trasy znajduje się przy Nowym Świecie. Biegacze od razu po starcie dobiegną do ronda generała Charles'a de Gaulle'a i skręcą w Aleje Jerozolimskie w kierunku wschodnim - w lewo. Następnie po prawej stronie miną Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego i wbiegną na Most Poniatowskiego. Po zbiegnięciu z mostu wykonają nawrót na Rondzie Waszyngtona, by wrócić tą samą trasą, ale prowadzącą przeciwnym pasem. Meta zlokalizowana będzie przy starcie, przy ulicy Nowy Świat.

Trasa symbolicznie nawiązuje do Konstytucji 3 Maja. Biegacze będą bowiem w obu kierunkach biegli Mostem Poniatowskiego. Nazwisko księcia Józefa Poniatowskiego nieodłącznie wiąże się z wydarzeniami z 1791 r. Książę Józef należał do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Trasa tegorocznego Biegu Konstytucji jest wyjątkowa i wyjątkowo atrakcyjna. Przyzwyczailiśmy się przez lata do startu i mety na Powiślu, ale okoliczności zmusiły nas w tym roku do znalezienia innego rozwiązania. I myślę, że to, co otrzymaliśmy w zamian, jest godnym zastępstwem dla znanego nam od trzydziestu lat schematu. Trasa jest nie tylko spektakularna, ale mocno związana z rocznicą 3 maja. Wszak książę Józef Poniatowski, którego imię nosi centralny most stolicy, był jednym z bohaterów okresu Sejmu Czteroletniego. To jego żołnierska postawa sprawiła, że pierwsza w historii Europy ustawa zasadnicza mogła być w ogóle uchwalona - mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski".

Zawody otwierają 31. edycję Warszawskiej Triady Biegowej. Zalicza się do niej też Bieg Powstania oraz Bieg Niepodległości.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12400/ruszaja-zapisy-na-tegoroczny-bieg-konstytucji-3-maja-po-latach-zmienia-sie-trasa [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12400 [title] => ruszaja-zapisy-na-tegoroczny-bieg-konstytucji-3-maja-po-latach-zmienia-sie-trasa [uri] => wiadomosci/n/12400/ruszaja-zapisy-na-tegoroczny-bieg-konstytucji-3-maja-po-latach-zmienia-sie-trasa [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1702030761 ) ) </div> </body> </html>