Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Metro: naklejki nie zniechęciły pasażerów do łącznika. 95% osób nadal z niego korzysta

Dodano: 2023-04-18 15:11:40
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Ratusz szuka recepty na problemy z łącznikiem między pierwszą a drugą linią na stacji metra Świętokrzyska. Coraz częściej dochodzi tam do ścisku i niebezpiecznych sytuacji. Dyrektorka ZTM przyznaje, że zachęcanie pasażerów do poruszania się antresolą zamiast łącznikiem dało "średni" efekt. Przyznała, że tę drogę wybiera tylko 5% osób. 

W łączniku między liniami metra na stacji Świętokrzyska obecnie poruszający się w obu kierunkach pasażerowie cisną się w ciasnej przestrzeni. Są tam wtłaczani przez ruchome schody. Coraz częściej pojawiają się głosy osób, które ostrzegają, że w końcu może doprowadzić to do tragedii. Miasto próbowało rozwiązać ten problem oznaczeniami, które miały zachęcać ludzi do korzystania z antresoli i przemieszczania się z jednej linii na drugą górą, a nie łącznikiem. Na stacji Świętokrzyska pojawiły się więc naklejki, które miały kierować pasażerów w odpowiednim kierunku. Dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowska przyznała, że to rozwiązanie się nie sprawdziło. 

Z badań, które prowadzimy ze zliczarek na bramkach i z obserwacji ręcznych wynika, że około 5% pasażerów korzysta z tej naszej propozycji przechodzenia przez antresolę. Przypomnę, że czas jest dokładnie taki sam, a nawet czasem krótszy - powiedziała Katarzyna Strzegowska. 

Naklejki i towarzyszące im komunikaty głosowe miały pomóc w bezpiecznej przesiadce z jednej linii na drugą. Po kilku miesiącach urzędnicy muszą jednak przyznać, że to miękkie rozwiązanie nie zdało egzaminu. Dlatego ratusz rozważa wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w łączniku.

Na dziś dane pokazują, że na miękko chyba nie da się zachęcić i zaproponować innego rozwiązania i niewykluczone jest to, że w przyszłości miasto będzie podejmowało decyzję o wprowadzeniu tam ruchu jednokierunkowego. Ale nie mamy informacji, żeby ta decyzja miała niedługo zapaść - powiedziała Katarzyna Strzegowska. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12477/metro-naklejki-nie-zniechecily-pasazerow-do-lacznika-95-osob-nadal-z-niego-korzysta [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12477 [title] => metro-naklejki-nie-zniechecily-pasazerow-do-lacznika-95-osob-nadal-z-niego-korzysta [uri] => wiadomosci/n/12477/metro-naklejki-nie-zniechecily-pasazerow-do-lacznika-95-osob-nadal-z-niego-korzysta [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696009161 ) ) </div> </body> </html>