Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Panele fotowoltaiczne na każdym warszawskim bloku? Ruszyła petycja

Dodano: 2023-05-22 14:42:46
fot. Dominika Lasota/Twitter
fot. Dominika Lasota/Twitter

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze razem z inicjatywą Wschód przedstawiło nowy pomysł na transformację energetyczną w Warszawie. Chcą, by na wszystkich wysokich budynkach w stolicy pojawiły się panele fotowoltaiczne. Apelują do mieszkańców o podpisanie petycji, która ma zwrócić uwagę lokalnych władz na tę inicjatywę. 

Podczas dzisiejszej konferencji Szymon Pajzert z Miasto Jest Nasze wskazał na blok znajdujący się za jego plecami. Był duży i szary, niczym nie wyróżniał się na tle innych podobnych mu budynków, jednak aktywista zaznaczył, że to właśnie w takich nieruchomościach upatruje szansy Warszawy na prawdziwą transformację energetyczną oraz szansy stolicy Polski na zostanie liderem tej zmiany w całej Europie.

Budynek, który jest za nami mógłby stać się elektrownią. Gdybyśmy tylko skorzystali z taniej i czystej energii, która codziennie pada na jego dach, gdyby wszystkie budynki przeszły taką transformację, to moglibyśmy uzyskać 1 GW energii, używając tylko 75% tych budynków. To prawie tyle, ile Warszawa używa w lecie - mówił Szymon Pajzert. 

Inicjatywa Warszawskie Elektrownie Słoneczne ma być odpowiedzią na pogłębiający się kryzys klimatyczny, a także kryzys ekonomiczny. Montaż paneli fotowoltaicznych na stołecznych blokach zmniejszyłby zapotrzebowanie na węgiel i gaz w Warszawie, a także mógłby zapobiec blackoutom. Jak przekonują aktywiści, dla mieszkańców oznaczałoby to większe bezpieczeństwo energetyczne.

Warszawskie elektrownie słoneczne to rozwiązanie, które adresuje nie tylko kryzys klimatyczny, nie tylko nasze uzależnienie od paliw kopalnych i dyktatorów takich jak Putin, ale jest też rozwiązaniem na aktualną drożyznę. Wszyscy przejmujemy się rosnącymi kosztami życia, a właśnie takie elektrownie słoneczne na blokach to sposób, by te rachunki spadły - mówiła Dominika Lasota aktywistka klimatyczna z Inicjatywy Wschód.  

Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Szczytnie, gdzie istnieje pierwszy niezależny energetycznie blok mieszkalny, jednak powstał on oddolnie z inicjatywy mieszkańców. Społecznicy chcą wprowadzić analogiczny system w Warszawie, ale na większą skalę i z pomocą samorządu. Dlatego apelują do rady Warszawy o zmiany: 

  • Uwzględnienie w miejskim programie inwestycji w OZE realnych kosztów instalacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Aktualne limity 15 000 złotych są odpowiednie jedynie dla domów jednorodzinnych;
  • Wznowienie prac nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku, w którym należy zawrzeć obowiązek instalacji OZE przy wszystkich remontach miejskich budynków;
  • Przyśpieszenie procedowania aplikacji o instalacje OZE;
  • Utworzenie miejskiego punktu wsparcia dla wspólnot i spółdzielni udzielającego porad w zakresie wyboru rozwiązań prawnych i technicznych, a także możliwości pozyskania finansowania ze źródeł publicznych i komercyjnych.

Osoby, które zgadzają się z powyższymi pomysłami i chciałyby przyczynić się do wprowadzenia ich w życie, mogą podpisać w tej sprawie petycję

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12651/panele-fotowoltaiczne-na-kazdym-warszawskim-bloku-ruszyla-petycja [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12651 [title] => panele-fotowoltaiczne-na-kazdym-warszawskim-bloku-ruszyla-petycja [uri] => wiadomosci/n/12651/panele-fotowoltaiczne-na-kazdym-warszawskim-bloku-ruszyla-petycja [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696009643 ) ) </div> </body> </html>