Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Rafał Trzaskowski odebrał nagrodę od króla Hiszpanii. Warszawa nagrodzona za pomoc uchodźcom

Dodano: 2023-05-30 15:50:05
fot. Casa de S.M. el Rey Twitter
fot. Casa de S.M. el Rey Twitter

Dziś Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy odebrał od króla Hiszpanii Filipa VI Hiszpańskiego nagrodę za pomoc ukraińskim uchodźcom w czasie wojny. To nie jest nagroda dla mnie, tylko to jest nagroda dla wszystkich warszawiaków i warszawianek za pomoc Ukraińcom - powiedział Rafał Trzaskowski podczas rozmowy z dziennikarzem Radia Kolor. 

Dzisiaj Rafał Trzaskowski był w Barcelonie, gdzie z rąk hiszpańskiego króla odebrał nagrodę Cercle d'Economía "European Construction Award 2023". Wyróżnienie to zostało mu przyznane jako prezydentowi Warszawy za przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy, a także za obronę wartości europejskich. 

Podczas ceremonii Trzaskowski zaskoczył publiczność i powiedział kilka słów po katalońsku. Prezydent Warszawy nawiązał do hymnu klubu piłkarskiego FB Barcelona, a także do określenia "polacos", którym Hiszpanie z innych części kraju określają Katalończyków.

Nazywamy się każdy wie jak: wszyscy jesteśmy Polakami - powiedział Rafał Trzaskowski. Król Filip VI podziękował mu za te słowa, a publiczność nagrodziła prezydenta Warszawy oklaskami.

To, że część była po hiszpańsku i kilka zdań po katalońsku było istotne, bo to ważne w Barcelonie, mówienie po katalońsku w Katalonii pokazuje, że ktoś zdaje sobie sprawę z tego, gdzie jest. A to, że o nas mówią los polacos i o Katalończykach też, to tym bardziej Katalończycy uznają to za ukłon w ich stronę - powiedział Rafał Trzaskowski tuż po wręczeniu nagrody w rozmowie z dziennikarzem Radia Kolor, Marcinem Walterem. 

Prezydent stolicy zaznaczył, że nagrodę odebrał w imieniu wszystkich warszawiaków. 

Przede wszystkim dziękowałem za tę nagrodę, uważam, że to nie jest nagroda dla mnie, tylko to jest nagroda dla wszystkich warszawiaków i warszawianek za pomoc Ukraińcom, ale również za wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, za to, że Warszawa jest otwarta, przejrzysta, że jest miastem, które zasłużyło sobie na miano miasta tolerancyjnego. Za to, że walczymy o te wartości, które są dla nas najważniejsze, choćby te dotyczące demokracji - powiedział Rafał Trzaskowski podczas rozmowy z Radiem Kolor. 

Król Hiszpanii uznał nasz wysiłek na rzecz pomocy Ukrainie i to, że przez cały czas domagamy się, by pomagać Ukrainie i że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy na froncie. Uznał też wysiłek całego polskiego społeczeństwa, bo to jest jasne, że bez tego zrywu solidarności, tego co widzieliśmy, za co ceni nas cały świat, na pewno by nie było - dodał. 

Nagroda "European Construction Award 2023" została utworzona w celu uhonorowania dokonań ważnych osobistości polityki i kultury, które przyczyniły się do budowy Europy i konsolidacji Unii Europejskiej. W 2020 r. przyznano ją Mario Draghiemu w uznaniu za jego pracę na stanowisku prezesa Europejskiego Banku Centralnego, a w 2021 r. Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, za jej przywództwo w działaniach podczas pandemii COVID-19.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12714/rafal-trzaskowski-odebral-nagrode-od-krola-hiszpanii-warszawa-nagrodzona-za-pomoc-uchodzcom [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12714 [title] => rafal-trzaskowski-odebral-nagrode-od-krola-hiszpanii-warszawa-nagrodzona-za-pomoc-uchodzcom [uri] => wiadomosci/n/12714/rafal-trzaskowski-odebral-nagrode-od-krola-hiszpanii-warszawa-nagrodzona-za-pomoc-uchodzcom [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696011111 ) ) </div> </body> </html>