Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Piesza Masa Krytyczna przejdzie Targową i Grochowską: "brakuje tam zieleni, zebr i dróg rowerowych"

Dodano: 2023-05-31 15:16:04
fot. @DlaPragi Twitter
fot. @DlaPragi Twitter

1 czerwca o godzinie 18:00 ulicami wyruszy Pierwsza Prawobrzeżna Piesza Masa Krytyczna. Uczestnicy będą domagać się zmian w infrastrukturze na Targowej i Grochowskiej. Nie są to ulicę przyjazne pieszym, brakuje tam bardzo zieleni, brakuje przejść dla pieszych i drogi rowerowej - mówi Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

1 czerwca o godzinie 18 spod budynku Poczty Polskiej na Dworcu Wileńskim wyruszy marsz osób, które będą domagać się bezpieczeństwa i wygody dla pieszych na Pradze-Północ i Pradze-Południe.

Będziemy maszerować Targową i Grochowską, żeby upomnieć się o zmiany na tych ulicach, bo nie są to ulice przyjazne pieszym, brakuje tam bardzo zieleni, brakuje przejść dla pieszych i drogi rowerowej. I te wszystkie rzeczy mogłyby się dawno wydarzyć, gdyby tylko władze Warszawy zwróciły wreszcie uwagę na potrzeby mieszkańców Pragi - mówi Jan Mencwel. 

Mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy zmian na tych ulicach domagają się od lat. W przeszłości powstał już projekt "Targowa dla ludzi", dzięki któremu na skrzyżowaniu ulic Targowej, Ząbkowskiej i Okrzei odtworzono przejście dla pieszych. Wcześniej mieszkańcy przez 40 lat musieli korzystać jedynie z przejścia podziemnego. To jednak jedynie kropla w morzu potrzeb mieszkańców Pragi. 

Już kilka lat temu był społeczny projekt przebudowy ulicy Targowej, "Targowa dla ludzi" i właściwie to był gotowy projekt, który można było wdrożyć, ale z powodów czysto politycznych nie zdecydowano się na to. Więc nie przekonają nas tłumaczenia, że kiedyś doczekamy się zmian, bo czekamy już od wielu lat i chcemy, żeby te zmiany, jak przejścia dla pieszych, przed Dworcem Wileńskim, których po prostu nie ma, zwyczajnie się tam pojawiły - mówi Jan Mencwel. 

Mieszkańcy często zwracają uwagę na problemy takie jak teleport rowerowy na Targowej, wąskie chodniki na Grochowskiej, niefunkcjonalne przejście podziemne na Rondzie Waszyngtona, czy brak przejść dla pieszych w niektórych miejscach. 

W wielu miejscach są bardzo wąskie chodniki. Droga dla rowerów z np. z ulicy Targowej jest poprowadzona w taki sposób, że rowerzyści wpadają na pieszych, bo jest to tak zwany ciąg pieszo-rowerowy. I to są wszystko rzeczy, które już w centrum dawno zostały poprawione. Patrzmy choćby na to, że mamy wreszcie przejścia dla pierwszych wokół Ronda Dmowskiego, jak się okazało wcale nie zwiększyło to korków, a korzystają z nich na co dzień tłumy ludzi - mówi Jan Mencwel. 

W ostatnim czasie aktywiści z Miasto Jest Nasze zbierali podpisy pod petycją o utworzenie przejścia naziemnego na ulicy Grochowskiej przy przystanku Czapelska, a także stworzenie zebry przy placu Wileńskim. Jutro społecznicy będą apelować wraz z mieszkańcami o zmiany m.in. w tych miejscach.

Chcemy, żeby przyszły wszystkie osoby, które chcą przekonać się, jak wiele jest do zmiany. Będziemy w trakcie tego spaceru opowiadać o tym, jakich zmian byśmy w tym miejscu oczekiwali, ale na pewno będą też osoby, które wprost będą domagać się od władz tego, żeby wreszcie, chociażby przejścia dla pieszych przed Dworcem Wileńskim powstały - mówi Jan Mencwel. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12727/piesza-masa-krytyczna-przejdzie-targowa-i-grochowska-brakuje-tam-zieleni-zebr-i-drog-rowerowych [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12727 [title] => piesza-masa-krytyczna-przejdzie-targowa-i-grochowska-brakuje-tam-zieleni-zebr-i-drog-rowerowych [uri] => wiadomosci/n/12727/piesza-masa-krytyczna-przejdzie-targowa-i-grochowska-brakuje-tam-zieleni-zebr-i-drog-rowerowych [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695698542 ) ) </div> </body> </html>