Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Bielany: nowy plac zabaw dla dzieci słabowidzących otwarty. Jedyny taki obiekt w Polsce

Dodano: 2023-06-01 15:00:17
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Na Słodowcu otwarto nowy plac zabaw dla dzieci słabowidzących. To pierwszy w kraju tak zaawansowany obiekt tego typu w Polsce. Składa się z 6 stref z zabawkami, a wejście do każdej jest sygnalizowane dźwiękowo. 

Na Słodowcu, w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego władze Bielan otworzyły dziś plac zabaw dla dzieci słabowidzących. Na uroczystości, która odbyła się w Dzień Dziecka, pojawili się podopieczni pobliskiego Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy, uczęszczają tam przedszkolaki z dysfunkcją wzorku. Nie zabrakło też dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej dla Niewidomych w Laskach. Podczas przygotowania projektu wsparcia merytorycznego udzielali nauczyciele orientacji przestrzennej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

Nowy plac zabaw powstał między blokami na terenie, gdzie wcześniej było ponad 700 mkw betonowej powierzchni. Teraz płyty chodnikowe zmieniły się w przestrzeń przyjazną dzieciom. 

Uznaliśmy, że teren między ulicami Leśmiana i Pruszyńskiego jest idealny do tego, żeby wybudować na nim pierwszy tak technologicznie zaawansowany plac zabaw z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Dlatego, że tuż obok mieści się przedszkole, do którego uczęszczają takie właśnie dzieci. Od razu widać, że bardzo im się tu podoba. Cieszymy się, że ten rejon wypiękniał, a najmłodsi zyskali tak wyjątkowe miejsce - podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Plac dzieli się na 6 stref. Każda oznaczona jest innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej - karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki - odpowiednio edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki z tzw. guzkami, czyli wypustkami pomocnymi w dotarciu do celu osobom niedowidzącym i niewidomym. Kolejnym ułatwieniem w poruszaniu się jest mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi, czytelną i kontrastową grafiką oraz wypukłymi elementami. Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.

Na placu widoczne są także słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocną sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. To rozwiązanie innowacyjne - pod tym względem plac w rejonie ulic B. Leśmiana i K. Pruszyńskiego jest pierwszym tego typu w Polsce.

To znakomity obiekt, który długo będzie służył wszystkim dzieciom, a tym z dysfunkcjami wzroku w szczególności. Jest on dla nich niebywale ważny. Pozwala na rozwój zmysłów, w tym słuchu, a słuch jest zmysłem najbardziej potrzebnym w eksplorowaniu przestrzeni przez człowieka słabowidzącego lub niewidomego. Dlatego, że pozwala mu osadzić się w przestrzeni, ocenić odległość od dźwięku. To ma niebagatelne znaczenie w ruchu ulicznym - zaznacza Zbigniew Jęczmyk, wieloletni nauczyciel orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z białą laską osób niewidomych i słabowidzących.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/12741/bielany-nowy-plac-zabaw-dla-dzieci-slabowidzacych-otwarty-jedyny-taki-obiekt-w-polsce [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 12741 [title] => bielany-nowy-plac-zabaw-dla-dzieci-slabowidzacych-otwarty-jedyny-taki-obiekt-w-polsce [uri] => wiadomosci/n/12741/bielany-nowy-plac-zabaw-dla-dzieci-slabowidzacych-otwarty-jedyny-taki-obiekt-w-polsce [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696016274 ) ) </div> </body> </html>