Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy to wizja przestrzennego rozwoju naszego miasta. Dokument określi kierunek rozwoju miasta na najbliższe dziesięciolecia. Zanim to jednak nastąpi urzędnicy chcą skonsultować swoje pomysły z mieszkańcami.
Chcemy, żeby Warszawa była miastem przyjaznym, otwartym na świat i odpornym na różne kryzysy. Zrównoważony rozwój przestrzenny jest niezbędny, by zrealizować tę wizję. Celem Studium jest stworzenie ram rozwoju dla dobrej, zdrowej i funkcjonalnej przestrzeni do życia w Warszawie. Są w nim m.in. wytyczne dla zabudowy, terenów zieleni, organizacji funkcjonalnej miasta, układu komunikacji - czytamy na stronie miasta.
Projekt nowego studium zagospodarowania przestrzennego miasto zaczęło tworzyć w roku 2018, wówczas urzędnicy także zapytali mieszkańców o zdanie i otrzymali od nich prawie 25 000 wniosków. Najwięcej osób zwracało uwagę na zieleń. Na późniejszych etapach studium również było konsultowane. Teraz odbędzie się wyłożenie przygotowanego projektu do publicznego wglądu wraz z konsultacjami społecznymi.
Projekt nowego Studium składa się z tekstu oraz 19 rysunków. Tekst dzieli się na część dotyczącą uwarunkowań, czyli diagnozę stanu istniejącego, oraz część dotyczącą kierunków zagospodarowania przestrzennego, czyli propozycję rozwoju miasta. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z dokumentem od 2 czerwca. Będzie on dostępny w formie elektronicznej oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy – bip.warszawa.pl, oraz w formie papierowej na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4).
Miasto przygotowało także spotkanie informacyjne oraz otwartą dyskusję dla mieszkańców, która odbędzie się stacjonarnie 21 czerwca (środa) o 17 w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki, pl. Defilad 1. Dodatkowo będzie ona transmitowana na platformie YouTube.
Spotkania informacyjne online dla każdej z dzielnic:
- Bemowo – 16 czerwca (piątek) o 18
- Białołęka – 12 czerwca (poniedziałek) o 18
- Bielany – 7 czerwca (środa) o 18
- Mokotów – 2 czerwca (piątek) o 18
- Ochota – 14 czerwca (środa) o 18
- Praga Południe – 6 czerwca (wtorek) 18
- Praga Północ – 12 czerwca (poniedziałek) o 18
- Rembertów – 15 czerwca (czwartek) o 18
- Śródmieście – 5 czerwca (poniedziałek) o 18
- Targówek – 2 czerwca (piątek) o 18
- Ursus – 7 czerwca (środa) o 18
- Ursynów – 14 czerwca (środa) o 18
- Wawer – 5 czerwca (poniedziałek) o 18
- Wesoła – 3 czerwca (sobota) o 11
- Wilanów – 13 czerwca (wtorek) o 18
- Włochy – 6 czerwca (wtorek) o 18
- Wola – 13 czerwca (wtorek) o 18
- Żoliborz – 15 czerwca (czwartek) o 18
- dyżury stacjonarne projektantów w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury – 4 czerwca (niedziela) oraz 17 czerwca (sobota) w godzinach 15 – 19
- dyżury telefoniczne: przez całe konsultacje, poniedziałek-piątek w godzinach 11-15, pod numerem 22 325 81 12
Zbieranie uwag do studium rozpocznie się 2 czerwca i zakończy 29 września. Uwagi do studium może złożyć każdy. Szczegóły można sprawdzić tutaj.