Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Nudności, senność, rozdrażenie. Ciąża czy przemęczenie?

Dodano: 2017-11-14 09:16:01
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Niektóre kobiety natychmiast odkrywają, że zaszły w ciążę, inne nabierają pewności dopiero po konsultacji z lekarzem. Jakie są objawy ciąży i jak właściwie je rozpoznać?

Najbardziej prawdopodobnym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Ma to związek z intensywniejszym wydzielaniem hormonów.

Powszechnym sygnałem zmian w organizmie związanym z ciążą, są poranne nudności, które mogą przeobrażać się nawet w wymioty. Nie pojawiają się u wszystkich kobiet, ale u zdecydowanej większości. Panie źle reagują na niektóre zapachy, nie mają ochoty na jedzenie potraw, które kiedyś bardzo lubiły. Mają wybiórczy apetyt, a niektóre nie mogą w ogóle jeść. Jest to efekt intensywnych zmian hormonalnych.

- Często pomagają domowe sposoby, takie jak woda z cytryną i imbirem, picie napojów małymi łyczkami a przede wszystkim nie zmuszanie się do jedzenia potraw, które wywołują nudności - mówi Aleksandra Księżopolska, lekarz ze Szpitala św. Rodziny.

Kobiety w pierwszych tygodniach ciąży są bardzo zmęczone i senne, co ma związek ze zwiększonym i przyspieszonym metabolizmem, który pochłania wiele energii. Mają też trudności z koncentracją, co często objawia się trudnością w wykonywaniu codziennych czynności i niezdarnością.

Zmienia się także skóra, która miejscami ciemnieje.

- Jest to związane z hiperpigmentacją danych miejsc, na przykład ciemnieje linia w okolicach pępka. Ciemniejsze mogą robić się także brodawki. Wynika to także z hormonów, które w czasie ciąży są intensywniej wydzielane - mówi Księżopolska.

Zmiany dotykają niemal wszystkich zmysłów - zmienia się smak, ton głosu, silniejszy staje się zmysł powonienia.

- Zmiany nastroju, nadmierna senność, opóźnienie miesiączy czy obrzmiałe piersi powinny skłonić pacjentkę do wykonania testu ciążowego. Może być to test paskowy z apteki lub badanie krwi i sprawdzenie poziomu hormonu beta hCG - dodaje Księżopolska.

Wczesne wykrycie ciąży, pozwala na jej lepsze prowadzenie i zapewnienie dziecku optymalnych warunków do rozwoju.

AG

Podziel się: