Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Smartfony także dla osób z dysfunkcją wzroku. Ratusz dofinansuje szkolenia i zakup urządzeń

Dodano: 2017-11-14 09:48:37
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Rozpoczęły się szkolenia dla niewidomych i słabowidzących mieszkańców Warszawy z użytkowanie smartfonów i aplikacji mobilnych. Na zakup specjalnych smartfonów ratusz przeznaczy przynajmniej milion złotych.

 W szkoleniu weźmie udział 1000 osób, które przesłały swoje zgłoszenia oraz przedstawiły orzeczenia o niepełnosprawności lub zaświadczenia lekarskie. Warunkiem koniecznym było mieszkanie na terenie Warszawy.

Szkolenie pozwoli ułatwić osobom z niepełnosprawnością wzroku codzienne życie dzięki nowoczesnym technologiom. W trakcie jego trwania nabędą nowe umiejętności z zakresu obsługi smartfonów i aplikacji mobilnych. Dodatkowo uczestnicy szkolenia poznają główne funkcje systemów operacyjnych IOS i Android oraz wybiorą telefon dostosowany do ich indywidualnych potrzeb.

Kolejnym etapem szkolenia, po wyborze i zakupie smartfonu, jest warsztat korzystania z aplikacji mobilnych dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza z Virtualnej Warszawy. Jest to projekt wdrażany przez stołeczny ratusz. Jego celem jest stworzenie systemu mikronawigacji z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i mikronadajników czyli beaconów. Beacony łączą się ze smartfonem i przesyłają informacje, które ułatwiają m. in nawigację wewnątrz budynków czy podróżowanie komunikacją miejską.

- Aplikacja jest nawigacją w standardowym rozumieniu, ale jest rozbudowana o moduł pomagający poruszać się wewnątrz budynków takich jak chociażby urzędy. Będzie potrafiła powiedzieć jaki nadjeżdża tramwaj czy autobus - mówi Dariusz Linde z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Maksymalna kwota dofinansowania zakupu smartfonu to 2500 zł.

AG

Podziel się: