Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Zalana trasa S8. Wojewoda chce wyjaśnień od prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Dodano: 2023-08-31 13:27:40
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Wojewoda mazowiecki chce wyjaśnień od prezydenta Rafała Trzaskowskiego w związku z zalaniem trasy S8 po ulewach. W wysłanym piśmie dopytuje, czy miast podjęło wszelkie kroki, by uniknąć sytuacji, która zaistniała.

W związku z zalaniem drogi ekspresowej S8 na wysokości Bielan, wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński zwrócił się o wyjaśnienia do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. W piśmie pyta m.in. jakie działania zostały podjęte w celu usunięcia utrudnień w ruchu kołowym na drodze ekspresowej S8, jakie działania w tym zakresie zrealizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz z jakiego powodu nie został uruchomiony sztab kryzysowy.

Jak czytamy w piśmie, w ramach oddanego, po rozbudowie w 2015 r., do eksploatacji odcinka drogi ekspresowej wykonano system odwodnienia trasy S8, której wody opadowe trafiają do kanalizacji deszczowej miejskiej, a jej parametry zostały specjalnie przebudowane i dostosowane do nowej trasy, poprzez budowę odpowiedniej przepustowości rur kanalizacyjnych i zbiorników retencyjnych. Właściwe funkcjonowanie tego systemu jest możliwe, gdy kanalizacja miejska jest drożna oraz przepustowa. Do tej pory w tym miejscu trasa nie została zalana, kanalizacja odbierała wody opadowe.

Wojewoda Mazowiecki niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zalaniu drogi S8 podjął działania mające na celu ustalenie, co spowodowało taki stan rzeczy. Okazało się, że przyczyną nie jest infrastruktura drogowa, podległa rządowi, a zapchanie infrastruktury miejskiej odbierającej wody opadowe - mówi rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Prezydent Rafał Trzaskowski odpowiedział w mediach społecznościowych na te zarzuty.

Nakazałem odpompowywanie wody na bieżąco. Poleciłem też służbom wzmożony nadzór i monitoring na drogach i wzdłuż cieków wodnych. Nie ma większych utrudnień w ruchu z wyjątkiem trasy S8, która jest w zarządzie GDDKiA i to zarządca drogi odpowiada za jej stan i przejezdność - czytamy we wpisie Rafała Trzaskowskiego.

Wodociągowcy nie zgadzają się z wojewodą

Do sprawy odniosły się też Wodociągi Warszawskie. W swoim wpisie na Facebook'u napisali, że powód, jaki podał wojewoda mazowiecki, nie jest prawdziwy i wprowadza mieszkańców w błąd.

Nie jest prawdą, że powodem zalewiska na trasie S8 było, jak napisał Pan Wojewoda Tobiasz Bocheński, zapchanie miejskiej sieci kanalizacyjnej. Kanalizacja ta była i jest drożna. Zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez MPWiK w 2013 r., sieć może odbierać do 400 l wód opadowych na sekundę. To jest maksymalna dopuszczalna ilość.
Pan Wojewoda nie wspominał o zbiornikach retencyjnych wybudowanych przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, których pojemność, jak widać, okazała się niewystarczająca. Odpowiedzialność za odwodnienie drogi spoczywa na jej zarządcy, w tym wypadku na GDDKiA - czytamy we wpisie.

W 2024 roku zalany fragment trasy AK był przebudowywany, po to, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak ta w środę.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/13307/zalana-trasa-s8-wojewoda-chce-wyjasnien-od-prezydenta-rafala-trzaskowskiego [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 13307 [title] => zalana-trasa-s8-wojewoda-chce-wyjasnien-od-prezydenta-rafala-trzaskowskiego [uri] => wiadomosci/n/13307/zalana-trasa-s8-wojewoda-chce-wyjasnien-od-prezydenta-rafala-trzaskowskiego [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1702030146 ) ) </div> </body> </html>