Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Jakie inwestycje czekają Warszawę w 2024 roku? Miasto przedstawiło budżet

Dodano: 2023-09-09 07:00:00
Jakie inwestycje czekają Warszawę w 2024 roku?, fot.
Jakie inwestycje czekają Warszawę w 2024 roku?, fot.

Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło swoje priorytety inwestycyjne na rok 2024, a wiadomość brzmi wyjątkowo obiecująco dla mieszkańców stolicy. Ratusz zamierza przeznaczyć ogromne środki na rozbudowę sieci komunikacji miejskiej, głównie skupiając się na rozwoju metra. Dzięki tym inwestycjom miasto ma stać się jeszcze bardziej dostępne, a mieszkańcy zyskają lepsze połączenia komunikacyjne.

Zgodnie z zaprezentowanymi planami, Warszawa planuje zainwestować 2,9 miliarda złotych na inwestycje w 2024 roku, w porównaniu z 3,1 miliarda w roku bieżącym. Priorytetem numer jeden będzie rozbudowa sieci metra, a konkretnie linii M1, M2, M3 i M4. Oprócz tego, kontynuowane będą istniejące ważne projekty, takie jak budowa tramwaju do Wilanowa, remont Trasy Łazienkowskiej czy budowa kładki pieszo-rowerowej.

Szczegółowe plany zostały przedstawione w dokumencie przygotowanym przez Biuro Planowania Budżetowego, podległe skarbnikowi miasta. W dokumencie czytamy, że finansowane będą "duże infrastrukturalne przedsięwzięcia w obszarze transportu i komunikacji, w tym w szczególności rozbudowa sieci metra oraz inwestycje w infrastrukturę społeczną, które mają na celu poprawę poziomu usług w zakresie edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia oraz powiększenia zasobu mieszkań komunalnych."

Jednak warto podkreślić, że to jeszcze nieostateczny budżet. Po konsultacjach w komisjach i z zarządem miasta, zostanie on uchwalony na sesji Rady Warszawy. Niemniej jednak przedstawione założenia dają nam wyraźny obraz kierunków i priorytetów w stołecznych inwestycjach.

Metro na Pierwszym Planie

Najbardziej rzucającym się w oczy priorytetem inwestycyjnym miasta jest rozbudowa sieci metra. Na rok 2024 przypada aż pięć projektów związanych z tą formą transportu. Najważniejszym z nich jest kontynuacja budowy linii M2, obejmująca stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Ten projekt ma już za sobą wiele wyzwań, takich jak wzrost kosztów budowy i problemy z wywłaszczeniami gruntów. Jednak teraz wydaje się, że wszystkie te trudności zostaną zażegnane, a prace mogą przyspieszyć. Linia M2 będzie dostępna dla pasażerów nie wcześniej niż w 2026 roku.

W planach jest także budowa nowych stacji metra "Muranów" i "Plac Konstytucji" na linii M1. Projekt jest gotowy, ale oczekuje na decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę.

Kolejnym ważnym krokiem będzie łącznik między stacją metra Centrum a dworcem PKP Warszawa Śródmieście. Projekt zakłada przebudowę stacji "Centrum" i powstanie długo oczekiwanego łącznika między koleją a metrem. Wszystkie te prace mają potrwać aż do 2029 roku, ze względu na połączenie ich z remontem linii średnicowej.

Budowa linii metra M3 i M4

Innym znaczącym planem jest rozpoczęcie budowy linii metra M3 na odcinku Stadion Narodowy - Gocław. Prace nad dokumentacją potrzebną do decyzji środowiskowej mają zakończyć się w przyszłym roku, a to oznacza, że w 2024 roku możemy spodziewać się przetargu na realizację projektu w formule "Projektuj + Buduj".

Nie można zapominać o linii M4, do której miasto już rozpoczyna przygotowania. Dokładny schemat planowanej linii i założenia finansowe mają zostać opublikowane, co znacznie przybliża termin rozpoczęcia budowy tej ważnej trasy.

Nowe Inwestycje Poza Metrem

Chociaż projekty metra pochłaniają znaczną część budżetu inwestycyjnego, to nie tylko one dostaną wsparcie finansowe. Planowana jest także kontynuacja budowy linii tramwajowych do Wilanowa i wzdłuż ul. Kasprzaka, choć ta pierwsza może napotkać pewne trudności ze względu na decyzję sądu wstrzymującą budowę na jednym z odcinków.

W założeniach budżetowych znajdują się również środki na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż ul. Modlińskiej, co stanowi istotny krok w kierunku dalszego rozwoju komunikacji miejskiej. Poza tym planowana jest budowa nowoczesnej zajezdni Annopol, która ma zostać otwarta w 2024 roku.

Również projekty drogowe nie są pomijane. W planach znajduje się budowa brakującego odcinka ul. Światowida oraz modernizacja parkingów P+R "Metro Bródno", "Rembertów" oraz parkingów Połczyńska i Młociny.

Jak widać, Warszawa stawia na rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej, co ma na celu usprawnienie codziennego życia mieszkańców i poprawę dostępności różnych części miasta. Priorytetem staje się rozwijanie sieci metra, które stanowi nie tylko wygodny, ale także ekologiczny środek transportu.

Warto podkreślić, że te ambitne inwestycje mają na celu nie tylko zaspokojenie bieżących potrzeb, ale również przygotowanie stolicy do przyszłych wyzwań związanych z rozwojem urbanistycznym i rosnącą liczbą mieszkańców. Warszawa jako dynamicznie rozwijająca się metropolia musi utrzymać krok z potrzebami swoich mieszkańców, a inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną odgrywają tu kluczową rolę.

Warto również zaznaczyć, że przygotowane plany to jeszcze nieostateczna wersja budżetu. Po konsultacjach i dyskusjach w komisjach oraz z zarządem miasta, budżet zostanie uchwalony na sesji Rady Warszawy. Jednakże teraz już wiemy, że stolica skupia się na inwestycjach, które zwiększą dostępność, wygodę i efektywność transportu publicznego. To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy będą mogli liczyć na jeszcze lepsze połączenia komunikacyjne w najbliższych latach.

Ostateczna wersja budżetu na rok 2024 jeszcze nie została uchwalona. Przyszłość stolicy wydaje się jasna i obiecująca, a priorytety inwestycyjne miasta z pewnością przyczynią się do jej dalszego rozwoju.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/13370/jakie-inwestycje-czekaja-warszawe-w-2024-roku-miasto-przedstawilo-budzet [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 13370 [title] => jakie-inwestycje-czekaja-warszawe-w-2024-roku-miasto-przedstawilo-budzet [uri] => wiadomosci/n/13370/jakie-inwestycje-czekaja-warszawe-w-2024-roku-miasto-przedstawilo-budzet [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701436644 ) ) </div> </body> </html>