Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warsaw Gallery Weekend 2023 już wkrótce. Znamy program wydarzeń

Dodano: 2023-09-19 15:35:04
Warsaw Gallery Weekend 2023 już wkrótce. Znamy program wydarzeń, fot. mat. prasowe
Warsaw Gallery Weekend 2023 już wkrótce. Znamy program wydarzeń, fot. mat. prasowe

Już za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się największy festiwal sztuki współczesnej w kraju. Warsaw Gallery Weekend to 44 wystawy prezentowane w 37 galeriach. W trakcie festiwalu, jak i po nim, odbędzie się szereg działań performatywnych, spotkań, koncertów, pokazów i oprowadzań. Będą to okazje do uzupełnienia kontekstów towarzyszących poszczególnym wystawom lub poznania szerzej działalności zaangażowanych osób artystycznych i świata sztuki. Program wydarzeń dodatkowych dzięki wsparciu miasta Warszawa potrwa aż do końca października.

Kluczowym momentem festiwalowego weekendu będzie ogłoszenie zwycięskich osób Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING. Wyniki poznamy w sobotę, 30 września. Nagroda przyznawana jest od 2017 roku i ma na celu wspieranie polskiej sceny sztuki współczesnej powstałej po 1990 roku. W zeszłym roku jej laureatami byli Karol Radziszewski i Karolina Grzywnowicz, a praca „Harnasie” Radziszewskiego trafiła do kolekcji Fundacji. Galę poprzedzi oprowadzanie po kolekcji Fundacji, na które zapisać można się pod adresem [email protected], oraz spotkanie promujące wydawnictwo „Zbieram nową sztukę. Rozmowy z kolekcjoner(k)ami”.

Wydarzenia performatywne prezentowane będą wspólnie z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii. W Łęctwie Przemysław Piniak i Jakub Kostewicz zaprezentują performans „Nie odbieraj, bo zobaczą”. Dwukrotnie na deskach Pól Magnetycznych pojawi się członkini Queerowej Akademii Ruchu Alicja Nauman ze swoją „Wyspą”, motywem obecnym już w jej twórczości. Rob Wasiewicz i Joanna Hawrot zaprezentują z kolei w galerii LETO „Piosenki Emilki”. W Turnusie Tomek Paszkowicz będzie szukał odpowiedzi na pytanie „Czy sztuczna inteligencja też kocha?”. 

W Stacji Muranów o nauczaniu maszynowym dyskutować będą osoby ze środowisk artystycznych i naukowych. Rozmowa między Grzegorzem Głowienko, Piotrem Rutkowski i Lindą Lach będzie rozwinięciem wystawy tej ostatniej w Galerii Jednostka. W Galerii Le Guern odbędzie się spotkanie z Natalią Załuską i Tomaszem Ciecierskim, którzy opowiedzą o indywidualnych metodach badania granic malarstwa. Tomasz Mróz i adw. Marek Małecki będą rozmawiać w Galerii Monopol o aspektach prawnych związanych ze sztuką współczesną, m.in. o swobodzie wypowiedzi artystycznej i cenzurze. Przyczynkiem do dyskusji jest reakcja części mieszkańców Opola na rzeźbę Mroza wystawioną w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w ramach cyklu wystaw „Co robić czekając?”. Spotkanie z Wojciechem Bąkowskim w galerii Stereo ma z kolei na celu przybliżenie literackich wątków jego twórczości i będzie miało charakter „wieczorku poetyckiego”. W Gunia Nowik Gallery odbędzie się spotkanie wokół wystawy Anny Orłowskiej „Zaświaty”, a także wydanej przez nią książki „Warm Mother Cold Mother”, w którym wezmą udział również kuratorka Katarzyna Roj i wydawca Stefan Lorenzutti. 

W lokalu_30 odbędzie się XXIX Seminarium Feministyczne. Tematem jest „Nowa zbiorowość – o dzisiejszych perspektywach na sztukę kobiet lat 70.” Organizatorki – Anka Leśniak, Agnieszka Rayzacher, Karolina Majewska-Guede, Paulina Olszewska, Dorota Walentynowicz – i osoby uczestniczące chcą wspólnie przyjrzeć się nowemu horyzontowi badawczemu i dzisiejszym praktykom: artystycznym, badawczym i teoretycznym względem sztuki kobiet lat 70.

Spora część wydarzeń będzie związana z muzyką. Koncerty zagrają eksperymentująca wokalnie Antonina Nowacka, której wystawa znajduje się w galerii wanda oraz twórca muzyki elektronicznej Fischerle, którego występ organizowany jest w partnerstwie z festiwalem muzyki eksperymentalnej Avant Art. Perkusista Wojtek Kurek zaprezentuje solowy występ elektroakustyczny w HOS. Znany ze swojej działalności malarskiej Kamil Kukla wystąpi z programem muzyki ambientowej w Pianie. 

Program 13. edycji WARSAW GALLERY WEEKEND

W tym roku 28 września a 1 października 37 galerii zaprezentuje aż 44 wystawy. Artyści i artystki jak co roku biorą na warsztat to, co obecnie na świecie ważne. Wśród eksplorowanych przez twórców i twórczynie tematów dominują wątki związane z ciałem i tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji. Nie zabraknie też odniesień do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej oraz prowokujących komentarzy do współczesności. 

Zobaczymy czołowe nazwiska polskiej sztuki, takie jak Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska, Wojciech Bąkowski czy Małgorzata Mirga-Tas, jak i prace osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną. Twórcy i twórczynie zaprezentują nowe prace, przygotowane specjalnie na WGW, jak również archiwalne dzieła zestawione w nowych, oryginalnych kontekstach. Zobaczymy przegląd najciekawszego współczesnego malarstwa, rysunku, fotografii, form video, instalacji, rzeźb i obiektów tworzonych przy pomocy zarówno tkanin jak i sztucznej inteligencji. 

 • Asymetria / „Plansze archeologiczne” / Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska
 • Bacalarte / „Szlak” / Anna Klimczak 
 • Biuro Wystaw / „Wobec Innego” / Dominik Jałowiński 
 • BWA Warszawa / „Pochwała nudy” / Josep Maynou, Zygmunt Rytka, Małgorzata Szymankiewicz 
 • Dawid Radziszewski / „Lalka” / Tomasz Kowalski
 • ESTA / „I have outgrown my skin” / Natalia Bażowska 
 • Ewa Opałka / „Trick at Mecone” / Mariola Przyjemska
 • Fundacja Galerii Foksal / „Jangare” / Małgorzata Mirga-Tas
 • Fundacja Profile / „Czerwone przedmioty bez uzasadnienia” / Jarosław Kozłowski
 • Gunia Nowik Gallery / „Chłopaki” / Krzysztof Jung 

Gunia Nowik Gallery (Muzeum Ziemi Willa Pniewskiego) / „Zaświaty” / Anna Orłowska

 • HOS / „Hold Me Closer” / Marta Niedbał, Paweł Olszczyński 
 • Import Export / TBA / Veronika Hapchenko 
 • Jednostka / „Trans-line: What If I Never Use It Again?” / Linda Lach
 • Krupa / „Umierająca Gaja” / Paweł Baśnik 
 • Le Guern / „Kształty bliskoznaczne” / Tomasz Ciecierski, Natalia Załuska

Le Guern (Audi City Warszawa) / „Morfa” / Krzysztof Franaszek

 • LETO / „O, Lie on Me” / Angelika Markul

LETO (Emilii Plater 14) / „Mansarda Emilii” / Joanna Braun, Lera Dubitskaya, Maria Kozak, Alex Urban, Aleksandra Waliszewska, Igor Kubik, Marcin Janusz, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Maurycy Gomulicki, Sasza Wiktor, Xawery Wolski

LETO (Bar Rascal) / „Marella” / Angelika Markul

 • lokal_30 / „Zbliżenie” / Jolanta Marcolla, Izabella Gustowska
 • Łęctwo / „Oczy patrzące z wnętrza głowy” / Przemysław Piniak
 • m² / „(Bez)Błędne Rycerki” / Viola Głowacka
 • Monopol / „Słońce było pierwsze” / Bartłomiej Hajduk, Tomasz Mróz, Teofil Ociepka
 • Olszewski / „Chlust” / Stanisław Ignacy Witkiewicz 
 • Piana / „Shell Tears” / Szymon Kobylarz, Kamil Kukla, Michał Zawada
 • Piktogram / „The Dream House World” / Agata Ingarden 
 • Pola Magnetyczne / „Prison Boys” / Sebastian Winkler
 • Polana Institute / „Panoramy” / Dominika Kowynia, Mikołaj Sobczak 
 • Propaganda / „Everything Not Saved Will Be Lost” / Kijewski/Kocur
 • Raster / „SZESNASTY ŚWIAT” / Janek Simon

Raster / „Ogród rzeźby” / Oskar Zięta

 • Stereo / „Parę szczegółów” / Wojciech Bąkowski 
 • Szara / „Płatki rżnięte” / Monika Falkus
 • Szydłowski / „FIVE” / Sławomir Elsner, Uwe Wittwer 
 • Śmierć Człowieka / „Siebie, przecież, nie jestem głodna” / Małgorzata Widomska 
 • Turnus / „Randka z WGW” / Paweł D Zięba i Adam Nehring, Sebastian Mikoś
  i Klaudia Figura, Michał Maliński i Weronika Guenther, Wiktoria Kieniksman i Mikołaj Sobotka, Olivia Rosa i Piotr Kowalski
 • wanda / „Ear Piece” / Ksenia Gryckiewicz, Antonina Nowacka
 • Wizytująca / „Każdy jest u siebie” / Martyna Ścibior, Kinga Popiela, Michał Frydrych
 • Wschód / „Tkanka łączna” / Karolina Bielawska 

Wschód (Clay.Warsaw) / „Remont” / Paweł Śliwiński 

 • The Naked Room / „Anna Zvyagintseva” / Anna Zvyagintseva
 • Voloshyn Gallery / „Optical Prostheses” / Danylo Halkin
 • Polana Institute, LETO, Gunia Nowik Gallery / „BEL(L)A” / Hannah Sophie Dunkelberg, Kaja Gadomska, Magdalena Karpińska, Marta Nadolle, Paulina Włostowska

13. edycja Warsaw Gallery Weekend odbędzie się w dniach 28.09-01.10.2023. Program wydarzeń towarzyszących potrwa do końca października. Wstęp na wszystkie wystawy
i spotkania jest bezpłatny. Patronem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/13450/warsaw-gallery-weekend-2023-juz-wkrotce-znamy-program-wydarzen [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 13450 [title] => warsaw-gallery-weekend-2023-juz-wkrotce-znamy-program-wydarzen [uri] => wiadomosci/n/13450/warsaw-gallery-weekend-2023-juz-wkrotce-znamy-program-wydarzen [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695694560 ) ) </div> </body> </html>