Artyści i artystki jak co roku biorą na warsztat to, co obecnie na świecie ważne. Wśród badanych przez twórców tematów dominują wątki związane z ciałem i tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji. Nie zabraknie też odniesień do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej oraz prowokujących komentarzy do współczesności.
Swoje prace zaprezentują czołowi polscy artyści, np. Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska, Wojciech Bąkowski czy Małgorzata Mirga-Tas oraz plastycy dopiero wchodzący na scenę artystyczną. Niektórzy z twórców zaprezentują nowe prace, przygotowane specjalnie na festiwal, jak również archiwalne dzieła zestawione w nowych, oryginalnych kontekstach. Będzie można zobaczyć przegląd najciekawszego współczesnego malarstwa, rysunku, fotografii, form video, instalacji, rzeźb i obiektów tworzonych przy pomocy zarówno tkanin jak i sztucznej inteligencji.
To, co buzuje w rzeczywistości
W tegorocznych wystawach wyraźnie wybrzmiewają głosy podnoszące kwestie społecznej wrażliwości. Artyści odnoszą się do aktualnych problemów na tle społeczno-politycznym: od walki o prawa kobiet (Viola Głowacka / m², Dominika Kowynia / Polana Institute), po kryzysy humanitarne i wojnę (Sławomir Elsner, Uwe Wittwer / Szydłowski).
Opowieść o skomplikowanej współczesności wymaga także spojrzenia wstecz. W swojej twórczości artyści sięgają więc do mitów. W symbolach odnajdują klucz do opowiedzenia o aktualnych lękach i niepokojach. Widać powrót do greckiego antyku (Mariola Przyjemska / Ewa Opałka), nawiązania do mitologicznej Gai, matki Ziemi, ale też do bliższych współczesności mitów pozytywistycznego feminizmu (wystawa zbiorowa poświęcona Emilii Plater w LETO).
Ale Warsaw Gallery Weekend to nie tylko wystawy indywidualne. Galerie proponują niebanalne połączenia, w których twórczość jednego artysty stanowi twórczy pretekst dla artystycznej wypowiedzi innych (Teofil Ociepka, Bartłomiej Hajduk, Tomasz Mróz / MONOPOL). Nie zabraknie też wystaw grupowych, gdzie wielogłos artystek i artystów pozwala zobaczyć dane zagadnienie artystyczne z różnych perspektyw (randka z WGW – realizowana w formule open calla wystawa zbiorowa w galerii Turnus).
Przegląd będzie też okazją, by przypomnieć sobie nazwiska, które przez lata kształtowały polską scenę artystyczną: od Witkacego (Stanisław Ignacy Witkiewicz / Olszewski) po twórczynie feministycznej historii sztuki w Polsce (Izabella Gustowska, Jolanta Marcolla / lokal_30).
Miesiąc wydarzeń towarzyszących wystawom
W kolejnych tygodniach, po głównym weekendzie festiwalu (28 września – 1 października), do końca października publiczność WGW będzie mogła wziąć udział w szeregu wydarzeń towarzyszących festiwalowi.