Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej. Jakie zyska uprawnienia?

Dodano: 2017-12-06 22:59:15
fot. komisja weryfikacyjna
fot. komisja weryfikacyjna

W Sejmie ruszyły prace nad nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej. "Uzasadnione jest wprowadzenie zmian legislacyjnych".

Zmiany zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zakładają m.in. możliwość ograniczenia jawności prac komisji, a także zwiększenia kar - nawet do 30 tysięcy złotych za niestawienie się na rozprawie.

Komisja ma też zyskać uprawnienia prokuratorskie, prawo wnioskowania o przymusowe doprowadzenie świadków, czy możliwość przetwarzania wrażliwych danych osobowych. Posłowie-wnioskodawcy przekonują, że dzięki zmianom komisja będzie działać sprawniej i wydajniej.

- Szczegółowa analiza przepisów ustawy prowadzi do wniosku, że uzasadnione jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które będą kompleksowo przeciwdziałały przewlekłości postepowań toczących się przed komisją oraz zwiększą zaufania do komisji i wydawanych przez nią decyzji - powiedział w środę w Sejmie Marek Ast przedstawiając projekt.

Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny na osobę, która dopuściła się nielegalnych działań wobec danej nieruchomości. Kara ta ma wynieść do miliona złotych.

Szef komisji Patryk Jaki powiedział w Sejmie, że do tej pory komisja podjęła decyzje zwracające Skarbowi Państwa majątek o wartości ponad 500 mln zł.

łj

Podziel się: