Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Z Warszawy do portu "Solidarność" w 9 minut? To możliwe!

Dodano: 2017-12-11 14:39:41
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Koleje próżniowe to koleje przyszłości, a właśnie takie rozwiązanie jest wpisane w koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Port ma powstać do 2027 roku w Stanisławowie w gminie Baranów, prawie 50 kilometrów na zachód od Warszawy. Jednym z kluczowych elementów inwestycji ma być stworzenie szybkiego połączenia kolejowego z lotniskiem.

I tu w grę wchodzą tzw. koleje dużych prędkości. Dzięki kolejom próżniowym na lotnisko moglibyśmy dojechać w mniej niż 10 minut.

Na czym polega ta technologia?

- Można powiedzieć, że jest to coś między samolotem a pociągiem. Porusza się szybko, ale porusza się na ziemi. Brzmi trochę niewiarygodnie, ale proszę sobie wyobrazić kapsułę, którą wkładamy do rury. Tam mamy bardzo niskie ciśnienie i dzięki temu taka kapsuła zużywa bardzo mało energii - wyjaśnia Paweł Radziszewski z Politechniki Warszawskiej.

Takie kapsuły mogłyby się poruszać z prędkością od 800 do 1000 km/h. Na razie jednak nie ma żadnych konkretów w tej sprawie - są jedynie wstępne plany, a raczej zapowiedzi. Jest też zarezerwowany teren na budowę tej kolei na odcinku z Warszawy do Łodzi.

łj

Podziel się:

netgraf.pl