Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Modelowe osiedle Mieszkań Plus. Zwycięskie projekty... są dwa

Dodano: 2018-03-13 18:33:27

Pracownie architektoniczne 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński opracowały równorzędnie nagrodzone projekty modelowego osiedla Nowe Jeziorki. Budowa może ruszyć przyszłą wiosną.

Konkurs na nowoczesne osiedle został ogłoszony jesienią zeszłego roku. Miał wyłonić projekty funkcjonalnego, przyjazdnego i estetycznego miejsca, które będzie uwzględniało potrzeby wszystkich grup mieszkańców. Lokalizacja to Nowe Jeziorki, czyli 15 hektarowa działka w rejonie Zielonego Ursynowa.

Architekci, musieli uwzględnić w projekcie koszty, które nie mogły przekroczyć 2 tys. złotych netto za metr kwadratowy. Ponadto należało uwzględnić dostęp do infrastruktury społecznej - placówek edukacyjnych, przychodni i miejsc aktywności takich jak parki czy place zabaw.

Do konkursu zgłoszono ponad sto prac a pięć zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału. Zamiast nagrody głównej, jury wybrało dwóch równorzędnych zwycięzców. Jednym z nich jest pracownia AMC Andrzej M. Chołdzyński, której praca nawiązuje do koncepcji miasta- ogrodu, ze znacznym udziałem terenów zielonych.

Projekt pracowni 22Architekci doceniono za jasną koncepcję urbanistyczną, w której połączono potrzeby społeczne (takie jak usługi) z potrzebami środowiska przyrodniczego. O tym co wyróżnia pracę 22Architekci, mówi jeden z jej twórców, Maciej Kowalczyk.

Mieszkanie Plus jest rządowym programem, w ramach którego mają powstawać mieszkania dla średnio zamożnych. Wynajmowane lokale będzie można przejąć na własność. Osiedla powstają już m. in w Katowicach i Krakowie, jak mówi Kowalczyk, dwa zwycięskie projekty zmieniają harmonogram prac w Warszawie.

AG

Podziel się: