Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

4 lata remontu "średnicówki"? "Paraliż komunikacji kolejowej"

Dodano: 2018-04-01 21:07:23
fot. ZTM
fot. ZTM

To będzie kolejowy armagedon - tak o planowanej modernizacji linii średnicowej w Warszawie mówią eksperci. 

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowuje się do modernizacji linii średnicowej w Warszawie, która ma objąć m.in. wymianę torów i urządzeń sterowania ruchem. W palenie jest też budowa niektórych nowych peronów i wiaduktów. Prace ruszą w 2020 roku i zakończa się w 2023. Eksperci nie mają wątpliwości - to za długo.

Stowarzyszenie ProKolej i Centrum Zrównoważonego Transportu wystosowały pismo do Ministerstwa Infrastruktury i spółki PKP. Apelują w nim m.in. o skrócenie prac do dwóch lat.

 - Czterotorową trasą jeżdżą nie tylko pociągi dalekobieżne, ale także podmiejskie. Tak długi remont utrudni życie mieszkańców, bo sparaliżuje komunikację kolejową  – mówi Krzysztof Rytel z Centrum Zrównoważonego Transportu.

 

Kolejarze nie chcą ograniczać ruch pociągów podmiejskich, ale nie wykluczają, że centrum stolicy w czasie prac remontowych może zostać dla nich zamknięte. Pewne natomiast jest, żr w czasie remontu "średnicówki" składy dalekobieżne nie wjadą na Dworzec Centralny. Dostępne dla nich natomiast bedą dworce: Zachodni, Wschodni i Gdański.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. 

Koszt przebudowy linii średnicowej wynosi miliard złotych.

AM

Podziel się:

netgraf.pl