Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Przyszłość dawnej fabryki FSO. „To będzie mix!”

Dodano: 2018-04-13 23:44:44
fot. pixabay
fot. pixabay

Osiedle mieszkaniowe, 10-hektarowy park nad Wisłą, Muzeum Motoryzacji i biura w pomieszczeniach fabryk. Sprawdź, co jeszcze tam powstanie!

Miejscy architekci przygotowują projekt, który na zawsze zmieni wygląd i przyszłość terenu po dawnej fabryce samochodów osobowych Żeraniu. Na początku wiosny odbyły się pilotażowe warsztaty dla terenu FSO Żerań oraz dla Portu Żerańskiego, gdzie warszawscy architekci, aktywiści i urzędnicy dzielili się pomysłami na zagospodarowanie tych terenów.

To właśnie wtedy powstała nowa wizja przyszłości tej części Warszawy, która tuż po warsztatach spotkała się z krytyką władz Białołęki. Tłumaczono to tym, że poprzemysłowe tereny nie są przygotowane dla nowych mieszkańców, bo nie ma tam infrastruktury drogowej, szkół i żłobków.  

Architekci jednak uspokajają, że zanim pojawi się tam zabudowa mieszkaniowa, to miasto powinno wdrożyć inwestycje poprzedzające zabudowę, aby zapewnić mieszkańcom wygodny dojazd i nowe ośrodki edukacyjno-rozrywkowe.

Mieszkańcy wspierają pomysł miasta i mówią, że wolą domy i zieleń zamiast starych zamkniętych fabryk.

 

Z obecnego projektu, który pokazał nam architekt Piotr Sawicki, wynika, że powstaną tam dwa przedszkola, szkoła, nowe przystanki kolejowe i tramwajowe, stacje i ścieżki rowerowe, 10-hektarowy park nad rzeką, a także zielona przestrzeń, która połączy mieszkaniowe okolice z Wisłą.

- Będzie to mix. Chcemy, żeby część budynków pofabrycznych i hala po dawnej FSO zostały zachowane. Nowe obiekty  będą opierać się na historii tego miejsca, ale będą pełnić zupełnie inne funkcje publiczne – mówi Piotr Sawicki.

A co z budynkiem dawnej fabryki FSO? Może tam powstać Muzeum Motoryzacji połączone z przestrzenią publiczną, dużym placem i skwerem.

Konsultacje z mieszkańcami potrwają do końca maja. Po zakończeniu konsultacji projekt architektów zostanie przedstawiony stołecznym radnym.

Według architektów, ta inwestycja będzie realizowana w ciągu kilku, kilkunastu lat.

AM

Podziel się: