Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Specustawa w sprawie "superlotniska" przyjęta

Dodano: 2018-04-26 21:09:02
Baranów - tu powstanie CPK (fot. Radio Kolor)
Baranów - tu powstanie CPK (fot. Radio Kolor)

Rząd przyjął na czwartkowym posiedzeniu projekt specustawy w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

To priorytetowa inwestycja rządu. "Superlotnisko" ma powstać 45 km od Warszawy, w Baranowie. Po jego otwarciu w 2027 roku, zamknięte dla lotów cywilnych zostanie Lotnisko Chopina. 

Specjalna ustawa ma przybliżyć i ułatwić realizację gigantycznego lotniska. 

„Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł przesiadkowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata, doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej” – czytamy w komunikacie.

Lista inwestycji towarzyszących ma zostać określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Baranów się buntuje

Wcześniej sporo kontrowersji wzbudził planowany sposób przejęcia gruntów pod lotnisko w Baranowie. Mieszkańcy obawiali się wywłaszczeń, ale pełnomocnik ds. budowy CPK zapewnił, że wywłaszczenia będą ostatecznością, a grunty mają być nabywane po cenie rynkowej.

To nie przekonało mieszkańców, którzy zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie superlotniska. Jeśli wojewoda nie unieważni uchwały dotyczącego plebiscytu, to odbędzie się on 17 czerwca. 

łj

Podziel się:

netgraf.pl