Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Rodziny zastępcze poszukiwane!

Dodano: 2018-05-16 18:00:25
um.warszawa
um.warszawa

Ruszyła kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. To szansa dla dzieci na lepsze życie.

W ramach akcji „W rodzinie cieplej”  powstała strona internetowa kampanii społecznej z mapą możliwości pomocy. W zależności od czasu i chęci możemy wybrać rodzaj wsparcia. Mogą to być spotkania z dziećmi w ramach regularnego wolontariatu lub nawet po prostu rozpowszechnienie informacji o dzieciach, które czekają na miłość przebywając w ośrodkach i domach dziecka. Każdy rodzaj pomocy jest ważny.

Płaszczyzną akcji stał się niezwykły utwór muzyczny „Dla mamy” Korteza, opowiadający o wielkiej tęsknocie za domem, za rodziną. Powstał teledysk będący zapisem spotkania muzycznego Korteza z chłopcem z rodziny zastępczej. Artysta wraz z dzieckiem grają utwór na cztery ręce.

- Istnieje różnica między rodziną zastępczą i rodziną adoptującą dziecko. Rodzina zastępcza podejmując taką decyzję wie, że dziecko nadal będzie miało kontakt ze swoimi biologicznymi rodzicami, którzy z różnych poważnych przyczyn nie mogli dalej opiekować się tym dzieckiem - mówi Mariola Popiołek z Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT.

 

Aby zostać rodziną zastępczą trzeba spełniać konkretne warunki, m.in. mieć stabilne dochody, posiadać miejsce stałego zamieszkania, trzeba też mieć za sobą kurs specjalnych szkoleń dla przyszłych rodzin zastępczych. Szeczegóły o takich szkoleniach są na stronie wrodziniecieplej.pl.

W Dniu Rodziny Zastępczej, 30 maja, w centrum Warszawy odbędzie się przejazd tramwajem w ramach akcji "W rodzinie cieplej". Będzie można tam spotkać się z rodzinami zastępczymi i posłuchać o ich doświadczeniu, zadać pytania, znaleźć organizatorów akcji i zapytać o szczegółach szkoleń dla przyszłych rodzin zastępczych. 

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 2021 r. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych może być do 14 wychowanków. Od 2020 r. do placówek będą kierowane dzieci w wieku powyżej 10 roku życia.

W Polsce w tej chwili blisko 20 tys. dzieciaków czekają na rodziny zastępcze.

AM

Podziel się: