Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Powstał ranking stołecznych liceów przyjaznych dla osób LGBT

Dodano: 2018-05-16 20:20:00
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Ranking ten przedstawia poziom otwarcia konkretnego liceum na osoby LGBT oraz wskazuje, w której placówce uczeń o odmiennej orientacji seksualnej będzie mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Dominik Kuc, uczeń warszawskiego liceum im. Klementyny Hoffmanowej i jednocześnie twórca rankingu podkreśla, że taka inicjatywa była odpowiedzią na potrzeby wielu młodych ludzi, którzy borykają się w szkole z problemem dyskryminacji ze względu na odmienną orientację seksualną.

Ranking licealisty to pierwsza tego typu inicjatywa nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Skierowana jest przede wszystkim do gimnazjalistów, by w przyszłości mogli wybrać taką szkołę średnią, która będzie dla nich przyjazna i w żaden sposób nie będzie ograniczała im poszerzania własnej wiedzy. 

- Metodologia, jaką zastosował Dominik przy tworzeniu tego raportu, była dość prosta. Pytał uczniów i uczennice warszawskich liceów jak postrzegają swoją szkołę, czy jest to szkoła przyjazna dla osób LGBT - mówi Vyacheslav Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii.

Homofobia w stołecznych szkołach jest niewątpliwie realnym problemem i może doprowadzić do tragicznych wydarzeń. Tym bardziej, że w takim miejscu młodzi ludzie powinni czuć się po prostu bezpiecznie. Z powodu nieustających prześladowań, cynicznych i wyśmiewających komentarzy zasłyszanych na szkolnym korytarzu, w 2015 roku samobójstwo popełnił 14-letni Dominik z Bieżunia, a dwa lata później 14-letni Kacper z Gorczyna.

- Osobom LGBT często wmawia się, że homoseksualizm to choroba, z której mogą - a nawet muszą - się wyleczyć. Co najgorsze, za powielanie takich kłamstw nie grożą żadne konsekwencje - mówi Aleksandra Piotrowska, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Ku zdziwieniu samego organizatora, akcja spotkała się z ogromną popularnością, bo w ramach ankiety potrzebnej do sporządzenia takiego rankingu, odpowiedzi udzieliło prawie 4500 uczniów i uczennic stołecznych liceów.

Materiał Mateusza Stępnia:

Podziel się: