Parada Równości jest niewątpliwie największym tego typu wydarzeniem w całej Polsce. Niezmiennie od 2001 roku, jej głównym założeniem jest propagowanie idei wolności, równości oraz tolerancji. Cała demonstracja stanowi także walkę o 13 postulatów, które zakładają m. in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej do szkół, legalizację związków i małżeństw jednopłciowych z możliwością adopcji dzieci przez parę, a także zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach. Organizatorzy wspominają także o chęci przywrócenia symbolicznej tęczy na pl. Zbawiciela.
- Parada Równości to najpiękniejsze święto, jakie wydarza się w naszym kraju. To demonstracja, ale i poczucie wspólnoty - mówi Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, organizatora Parady Równości.
Tegoroczny przemarsz Parady Równości rozpocznie się 9 czerwca o godz. 15:00 z ul. Świętokrzyskiej. Najważniejszym jednak punktem całego wydarzenia będzie teren przed Pałacem Kultury i Nauki - powstanie tam miasteczko równości, które będzie czynne przez cały dzień. Przede wszystkim ma być to miejsce edukacji, w którym ludzie będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej Parady Równości, ale także środowisk LGBT oraz problemów, z którymi się borykają. Julia Maciocha podkreśla, że przez taką formę bezpośredniego kontaktu z ludźmi najłatwiej uzyskać ich zrozumienie oraz akceptację. Po przemarszu, pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się piknik rodzinny oraz otwarty koncert grup muzycznych.
(infografika - Bogdan Trawers)
Parada Równości będzie szła ulicami Warszawy z wieloma hasłami. Organizatorzy nie chcą identyfikować się z jednym i konkretnym, gdyż w przemarszu uczestniczy wiele grup mniejszościowych z przeróżnymi postulatami, a Parada Równości dla każdego z nich może znaczyć zupełnie co innego. Jednak w tym roku organizatorzy zapewniają, że w związku z trwającym protestem w Sejmie, hasło dotyczące osób niepełnosprawnych będzie bardziej widoczne.
- Na pewno w tym roku silniej wybrzmią hasła dotyczące osób z niepełnosprawnościami ze względu na protest, który odbywa się właśnie w Sejmie. Będzie także większy nacisk na małżeństwa homoseksualne - mówi Julia Maciocha.
Warto przypomnieć, że Parada Równości nie jest paradą tylko dla osób LGBT. Jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich tych, którym przyświecają takie wartości jak równość, wolność i tolerancja. Jak zapewniają organizatorzy, w przemarszu co roku uczestniczy około 50 tysięcy ludzi - pochodzą oni z różnych grup społecznych i mniejszościowych, a każda z tych osób może mieć potrzebę zamanifestowania z goła innego postulatu czy problemu.
ms