Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

"Virtual Warsaw". Jak stolica pomaga osobom niewidomym?

Dodano: 2018-06-22 08:00:00
fot. pixabay
fot. pixabay

Warszawa robi postępy, jednak wciąż są problemy. Dość często osoby niewidome mają problem z komunikacją miejską lub poruszaniem się po mieście. Jak z tym walczą? >> AUDIO

W Warszawie jest coraz więcej udogodnień dla niewidomych. Zabezpieczenia w metrze, przystosowane do ich potrzeb chodniki. Są też aplikacje mobilne. Chociaż dość często osoby niewidome pytają na warszawskich przystankach o dojazd albo nie wiedzą, że rozkład jazdy jest zmieniony. 

Rafał Kanarek, niewidomy pracownik Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, mówi, że są w stolicy specjalne aplikacje mobilne, o których nie każdy wie. Są wygodne i ułatwiają przemieszczanie się po mieście.

Jedną z takich aplikacji jest Virtual Warsaw, która pomaga osobom niewidomym poruszać się po całej przestrzeni miejskiej i nie tylko. Bo działa wszedzie tam, gdzie jesteśmy w stanie otworzyć mapę, czyli nie tylko w stolicy, ale także w miejscowościach podmiejskich i innych miastach.

Kolejnym przewodnikiem dla osób niewidomych jest tegoroczna nowatorska aplikacja studentów Politechniki Warszawskiej. Pomysł miał na celu pomóc tym osobom w poruszaniu się po pomieszczeniam uczelnianym.

- Aplikacje te są specjalnie dedykowane dla osób niewidomych. Na przykład aplikacja Seeing Assistent Move lub Seeing Assistent Home. To jest program polski, który zawiera szereg aplikacji, które mogą nam pomóc w  życiu codziennym - mówi Rafał Kanarek.

Pan Rafał dodaje, że nie jest zwolennikiem takich aplikacji, które same do niego mówią. Woli programy, w których wyświetla się tekst, bo za pomocą prawidłowo ustawionych parametrów może samodzielnie przeczytać ich treść.

Według warszawskiego ratusza, każda osoba niewidoma czy słabo widząca ma swoje konkretne potrzeby.

- Zanim zacząć realizować konkretny projekt w tym zakresie na terenie miasta – regularnie są przeprowadzane konsultacje z osobami, którym to będzie służyć w przyszłości - mówi Donata Kończyk, pełnomocniczka z ratusza ds. osób niepełnosprawnych.

Osoby niewidome w trakcie takich spotkań mogą zgłaszać konkretną lokalizaję, gdzie brakuje im poszczególnych udogodnień lub szczegółowo opisać swój pomysł na nowe rozwiązania dla osób niewidomych w stolicy.

am

Podziel się:

netgraf.pl