Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Droższe strefy parkowania lekiem na potok pojazdów?

Dodano: 2018-07-11 10:40:40
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Sejm uchwalił ostatnio nowelizację ustawy, która dotyczyć będzie każdego miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Godzina postoju w strefie płatnego parkowania ma kosztować prawie 10 złotych. 

Ulicami Warszawy dziennie przejeżdża ponad milion samochodów - warto podkreślić, że ta liczba ciągle się powiększa, natomiast stref parkingowych w centrum będzie cały czas tyle samo. Nowe zmiany mają przede wszystkim zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, a także spowodować częstszą rotację samochodów w płatnych strefach parkingowych w centrum miasta.

Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich ostrzega, że takie rozwiązania są konieczne, bo niedługo może po prostu zabraknąć miejsca i dla przyjezdnych, i dla mieszkańców.

Ustawa ma także wyeliminować nieuczciwych kierowców, którzy w strefach parkują, ale świadomie opłat nie uiszczają. Dzieje się tak, ponieważ obecnie kara za brak tej opłaty wynosi zaledwie... 50zł. To kwota zbliżona do tej, którą kierowcy przyjdzie zapłacić za cały dzień parkowania w płatnej strefie. Dlatego kary mają wzrosnąć, za brak opłaty parkingowej kierowca zapłaci maksymalnie 10% płacy minmalnej, czyli nieco ponad 200zł. Jak dodaje Karolina Gałecka, z ekonomicznego punktu widzenia, obecnie płacenie za parking jest nieopłacalne.

Najważniejszy etap prac legislacyjnych został już zakończony, ustawę skierowano teraz do Senatu, który może wprowadzić swoje poprawki, a następnie trafi ona już do Prezydenta RP.

Materiał Mateusza Stępnia:

ms

Podziel się: