Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Weekend za miastem: pierwsze miasto na Siódemce, czyli Łomianki!

Dodano: 2018-08-10 08:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Łatwo dojechać, trudno wyjechać... nadwiślanskie krajobrazy i urok dzikiej przyrody w Łomiankach przyciągają turystów z Holandii i Niemiec. Był tam nawet George Bush. Wiemy, czym dokładnie ta gmina kusi zwiedzających!

Łomianki to wyjątkowa gmina w orbicie warszawskiej aglomeracji. Według dokumentów i papierów historycznych powstała w X-XI wieku. Są jednak dowody na to, że pierwsi mieszkańcy pojawili się tam dużo wcześniej.

- Ostatnie badania archeologiczne pozwoliły nam cofnąć datę powstania Łomianek aż dwa tysiąca lat wstecz. W czasie budowy osiedla mieszkaniowego natrafiono na dymarki pochodzące właśnie z I wieku naszej ery. Znaleziono też łyżwy kościane, a więc ktoś zimą ślizgał się już wtedy po tych naszych jeziorach - mówi Kazimierz Medyński - historyk, autor książek o Łomiankach, prezes Koła Związku Kombatantów RP w Łomiankach.

 

W XX wieku Łomianki były częścią dawnej gminy Młociny. Po przyłączeniu Młocin do Warszawy w 1952 roku powstały samodzielne Łomianki. Prawa miejskie otrzymały w 1989 roku. Nazwa miejscowości pochodzi z XIII wieku i oznacza miejsca, gdzie wylewy rzeki naniosły drzewa, czyli nazwa ta pochodzi od słów łominy lub też łomna.

Człowiek wyjeżdżając dosłownie za granicę Warszawy w kierunku Łomianek, spotyka się z niepowtarzalnym urokiem przyrody. Znaczna część Łomianek leży na terenie zalewowym w starorzeczu Wisły, w którym znajdują się m.in. jeziora Pawłowskie, Fabryczne, Wiejskie, Dziekanowskie i Ostrowskie. Turyści z Holandii i Anglii lubią obserwować ptaki mieszkające w tej niezurbanizowanej miejscowości. W 1987 roku Łomianki odwiedził też ówczesny wiceprezydent USA - George Bush.

- Na jednym z naszych cmentarzy jest Pomnik Pamięci Lotników Amerykańskich. Pomnik jest Poświęcony załodze amerykańskiego bombowca B-17G tzw. latającej fortecy zestrzelonego 18.IX 1944 roku nad Dziekanowem – mówi Piotr Rusiecki, zastępca burmistrza Łomianek.

Samolot ten nazwany "Do zobaczenia" dowodzony przez por. Francisa Akinsa, był jednym z ponad 100 samolotów, które niosły pomoc powstańcom warszawskim. Spośród 10-osobowej załogi - 8 lotników zginęło, a dwóch dostało się do niewoli niemieckiej.

Pod Łomiankami znajduje się też Atomowa Kwatera Dowodzenia, tzw. ważny punkt strategiczny na wypadek wojny. Co ciekawe, Atomowe Centrum Dowodzenia zostało przerobione na... schronisko dla nietoperzy. Obecnie jest elementem Parku Kampinowskiego. Wchodzić tam jednak niewolno.

Gmina Łomianki

Mieszkańcy Łomianek chętnie spędzają wakacje w swoich okolicach. Do Warszawy przeprowadzać się nie chcą, bo mówią, że mają wszystko – wyjątkową przyrodę, dziką Wisłę, place zabaw, Dom Kultury, gdzie są tańcy i różne warszataty, kawiarnie i kino plenerowe. Dodają też, że w Łomiankach jest spokojnie i ruch jest dużo mniejszy niż w stolicy, dlatego szczególnie rodziny z dziećmi – wolą tam zostać.

Przez ostatnią dekadę w Łomiankach zbudowano 12 km ścieżek rowerowych, a w przyszłości urząd gminy planuje połączyć się z Warszawą nowymi ścieżkami dla rowerzystów. Do końca wakacji przy Jeziorze Fabrycznym w Łomiankach pojawi się też kino rowerowe. Zasada jest prosta – podjeżdżasz do wyznaczonego miejsca i "kręcisz", wtedy włącza się film. Przestajesz kręcić – koniec oglądania. Będzie w tym parku też wybieg dla psów oraz współczesny bajeczny plac zabaw dla dzieci.

 

 

am 

Podziel się:

netgraf.pl