Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Pomniki smoleńskie w Warszawie. Sprawdź ich lokalizacje

Dodano: 2017-04-13 09:31:47
fot. Wikimedia
fot. Wikimedia
Jarosław Kaczyński, szef Prawa i Sprawiedliwości ogłosił konkurs na projekty dwóch pomników smoleńskich, które staną w Warszawie. Gdzie dokładnie?
Pomnik Lecha Kaczyńskiego ma powstać w miejscu parkingu przed Hotelem Europejskim, na osi ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza. Z kolei rzeźba upamiętniająca ofiary katastrofy ma stanąć u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, czyli na skwerze księdza Twardowskiego.

– Konkurs będzie miał charakter otwarty, ale do części artystów skierujemy specjalne zaproszenia – mówi Jacek Sasin. 

Za konkurs będzie odpowiadać Społeczny Komitet Budowy Pomników, który do tej pory zbierał pieniądze na ich budowę. Propozycje oceni 11-osobowy zespół, w którego składzie znajdą się m. in. prof. Tadeusz Żuchowski, prof. Juliusz Chruścicki i Jan Stanisław Wojciechowski z ASP. Zwycięskie projekty poznamy w listopadzie.

Przypomnijmy, stołeczny ratusz proponował, żeby ofiary katastrofy upamiętnić na skwerze przy ul. Moliera. Masto od początku było przeciwne lokalizacji jakichkolwiek pomników na Krakowskim Przedmieściu. Mimo, że pomysły budowy pomników przewijały się od 7 lat, to do dziś nikt oficjalnie nie zwrócił się do stołecznego ratusza z wnioskiem w tej sprawie.
 
łj

Podziel się:

netgraf.pl