Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Koniec ery kopciuchów?

Dodano: 2018-09-13 14:00:00
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Miasto zapowiada walkę z trującymi stolicę piecami. Zachęca wysokimi dotacjami.

Ekodotacje

Warszawiacy otrzymają od miasta dotacje na wymianę starych pieców węglowych. Będą mogli zastąpić je gazowymi odpowiednikami lub podłączyć się pod ciepło sieciowe.

- Rusza nabór na ekodotację, możemy dzięki temu pozyskać dopłatę do wymiany i modernizacji pieców – mówi Aleksandra Gajewska, wice-przewodnicząca Komisji ds. Ochrony Środowiska m.st Warszawy.


Wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Dzielnicy, Biurze Ochrony Środowiska, lub bezpośrednio w Urzędzie Miasta. Mieszkańcy mogą dzięki temu otrzymać od 7 do nawet 20 tysięcy złotych na ekoinwestycję. Do końca marca 2019r. o pieniądze mogą się ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne oraz przedsiębiorcy. Jak zapewnia Aleksandra Gajewska, nie ma limitu w budżecie miasta, który przeznaczono na ten cel. Nie ma również progu dochodowego, od którego pieniądze będą wydawane.

„Zielone wsparcie”

Dodatkowo, Warszawiacy którzy znajdują się w trudniejszej sytuacji materialnej, mogą złożyć wniosek na całkowite dofinansowanie od miasta i bez żadnego wkładu własnego wymienić tzw.”kopciuchy”. Umożliwia to program „Zielone wsparcie”. W takim przypadku wniosek należy złożyć w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Edukacja 

Oprócz tego, miasto przygotowało specjalne kampanie edukacyjne, które będą uświadamiać mieszkańców stolicy, jak ważna jest dobra jakość paliwa oraz w prostych słowach tłumaczyć na czym polega problem tzw. niskiej emisji. Jedną z nich, jest akcja edukacyjna #OddychajWarszawo. Od 2016r. pomaga zrozumieć mieszkańcom, że korzystanie z transportu miejskiego, docieplanie budynków i dbałość o miejską zieleń, to coś co powinno wejść w nawyk i stać się dla nich codziennością.

- Mieszkańcy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że działania które na co dzień podejmują są niezgodne z przepisami – dodaje Aleksandra Gajewska.


Od 2016r. około 1000 gospodarstw domowych skorzystało z możliwości dopłaty i zmodernizowało swoje piece. Dla porównania, w Krakowie, tylko w ciągu jednego roku było to ponad 6000 lokali.

az

Podziel się:

netgraf.pl