Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Park wokół Świątyni w Wilanowie? „Otwórzmy ten teren dla ludzi”

Dodano: 2018-09-13 19:00:00
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Mieszkańcy Wilanowa chcą utworzenia parku otaczającego Świątynię Opatrzności Bożej i apelują o likwidację płotu ogradzającego teren. Pod petycją w tej sprawie podpisało się już kilkaset osób.

Świątynia Opatrzności Bożej to 6 hektarów terenu znajdującego się w samym sercu osiedla Miasteczka Wilanów. Od dwóch lat ogrodzony jest płotem. Mieszkańcy marzą, żeby powstał tam park z prawdziwego zdarzenia, całkowicie otwarty, pozbawiony płotów i dostępny dla wszystkich. Zamieścili na Facebooku petycję w tej sprawie. W kilka godzin podpisało ją ponad 500 mieszkańców.

- Ogrodzony teren Świątyni w tej chwili odstrasza – mówi Radiu Kolor Katarzyna Radzikowska ze Stowarzyszenia Miasteczko Wilanów.

Dwa lata temu, kiedy pojawił się płot wokół Świątyni, Małgorzata Gabriel z Fundacji Nasze Miasteczko rozmawiała z kardynałem Nyczem na temat otwartości tego miejsca.

- Wtedy powiedziano nam, ze Kościół jest zwolennikiem takiej otwartości i będzie dążył do likwidacji płotu po skończeniu prac budowlanych – mówi Małgorzata Gabriel.  

Minęły dwa lata, a płot jak stał - tak stoi. Podpisaniem petycji na rzecz budowy parku mieszkańcy pragną pokazać, że chcą przyczynić się do zazieleniania tego terenu. Miasteczko Wilanów ma w tym doświadczenie, bo częściowo samodzielnie zazielenia swoje osiedle. Mieszkańcy nasadzili własne drzewa, postawili też własne ławki. Mają ogromny sentyment zarówno do swojej dzielnicy, jak też do Świątyni Opatrzności Bożej.

- Kiedy Świątynia była jeszcze budowana pomagaliśmy porządkować ten teren. Ostatnio nasze propozycje w sprawie parku były kierowane do Świątyni. Mamy poczucie wielkiego niedosytu. Dziś nasz pomysł zazielenienia tego terenu jest zachętą do rozmowy – dodaje Katarzyna Radzikowska. 

- Sadzimy drzewa i dbamy o zieleń. Chcemy parku wokół Świątyni, bo powinna być miejscem, które zachęca ludzi do wejścia, a nie odwrotnie – mówi Wiet Hoang, mieszkaniec Miasteczka Wilanów.

Wiet Hoang od lat walczy o zieleń w Wilanowie. Dwa lata temu zgłosił projekt zazieleniania ulicy Kieślowskiego w Wilanowie do budżetu partycypacyjnego. Poparło go sporo sąsiadów, dzięki czemu ten projekt wygrał i został zrealizowany rok temu.

Pan Hoang opowiada, jak w szczególnie upalne letnie dni sąsiedzi wychodzili razem na ulice i podlewali drzewa. Dlatego tym razem też wierzą, że uda się w rozmowach dojść do kompromisu ze Świątynią. Według mieszkańców powstanie parku w tym miejscu sprawi, że zabetonowane skrzyżowanie i ogrodzony trawnik przed Świątynią przekształcą się w zielone płuca Miasteczka Wilanów.

- Chociażby Kościół Św. Anny znajdujący się w Wilanowie jest otoczony drzewami. Uważamy, że da się to zrobić tak, żeby jedna i druga strona była zadowolona – mówi Małgorzata Gabriel z Fundacji Nasze Miasteczko.

Świątynia Opatrzności Bożej mieści się u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Hlonda w Wilanowie. Petycję w sprawie budowy parku można podpisać tutaj.

am

Podziel się:

netgraf.pl