Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

(Nie)ruchome schody w metrze od 6 miesięcy. „To rekord"

Dodano: 2018-09-20 06:23:23
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Ruchome schody przy wyjściu ze stacji metra Politechnika w stronę Trasy Łazienkowskiej są nieczynne od marca bieżącego roku. Choć teoretycznie są już naprawione, na wznowienie ruchu na schodach trzeba będzie jeszcze poczekać.

W połowie marca bieżącego roku wciągarka ruchomych schodów na stacji metra Politechnika uległa awarii. Do dzisiaj ruch na schodach nie został wznowiony. Prawie sześciomiesięczny przestój w naprawie spowodowany jest wiekiem schodów i jednocześnie tym, że części zamienne potrzebne do ich reperacji... nie są już produkowane.

Choć firma serwisująca schody zamówiła potrzebny element i nawet zakończyła prace montażowe, ruch nadal pozostaje wstrzymany. To dlatego, że część reparacji została wykonana niezgodnie z wymaganami procedurami.

- Są to schody ponad 20-letnie, nie produkowane są już częśći zamienne. Firma OTIS, która je serwisuje, musiała złożyć specjalne zamówienie do fabryki, która tę część schodów wyprodukowała. Prace montażowe się już zakończyły, element jest wymieniony, ale część podzespołów jest wykonana niezgodnie z dokumentacją, w związku z tym transportowy dozór techniczny, który dopuszcza do eksploatacji tego typu urządzenia, nie może zezwolić na ich uruchomienie - mówi rzecznik prasowy Metra Warszawskiego, Anna Bartoń.

Winę za tak długi przestój ponownego uruchomienia schodów ponosi firma serwisująca, która została już ukarana przez Metro Warszawskie karą finansową w wysokości ponad 64 tys. złotych. Jak dodaje Anna Bartoń, takie skomplikowane naprawy, które wymagają zamówienia nietypowych części powinny trwać maksymalnie do miesiąca.

- Najczęściej naprawy trwają około 2-3 dni, w przypadkach bardziej skomplikowanych przedłużają się do około miesiąca. Tak więc ten przestój półroczny jest zdecydowanie terminem rekordowym - mówi Anna Bartoń.

Ruch na schodach ma zostać wznowiony 21 września, choć ze względu na wymaganą zgodę transportowego dozoru technicznego, to mało prawdopodobny scenariusz. Niechlubny rekord w tej dziedzinie należy jednak do Katowic - tam na dworcu kolejowym jedne ze schodów ruchomych są już nieczynne... od ponad roku.

ms

Podziel się:

netgraf.pl