Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

„Budzik" dla dorosłych. Na Targówku powstanie nowa klinika

Dodano: 2018-09-20 09:57:31
fot. Google Maps
fot. Google Maps

W klinice będą leczeni dorośli pacjenci po ciężkich urazach neurologicznych, którzy zapadli w śpiączkę. To duża inwestycja, ale marszałek województwa podpisał już list intencyjny w tej sprawie. Placówka miałaby powstać przy Szpitalu Bródnowskim.

Podpisany wczoraj list intencyjny łączy trzy podmioty - urząd marszałkowski, który decyduje o udostępnieniu terenu, Szpital Bródnowski jako partner medyczny i fundacja Akogo? Ewy Błaszczyk jako pomysłodawca całego projektu, do której należy również zadanie wybudowania i wyposażenia placówki. Inwestycja wiąże się z ogromnymi kosztami, ale marszałek województwa zapowiedział, że w miarę możliwości wesprze fundację ze środków własnych i europejskich. Choć podpisanie listu intencyjnego nie jest wiążące, wszystko wskazuje na to, że klinika powstanie.

Szpitale niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której nie potrafią pomóc pacjentowi znajdującemu się w stanie śpiączki. Bardzo często trudno wybrać w ogóle jakąkolwiek metodę leczenia. W takich sytuacjach niekiedy jedynym rozwiązaniem jest klinika "Budzik".

- Dla szpitala obecność takiej kliniki jest dużą wartością, ale tu musimy spojrzeć szerzej. Taka klinika to nie jest tylko i włącznie perspektywa potrzeb Szpitala Bródnowskiego czy najbliższej okolicy. To jest kwestia zabezpieczenia całej Warszawy i okolic. Każdy ze szpitali, który spotka tego typu sytuację i będzie miał wątpliwości jak pomóc pacjentowi, jak wybrać leczenie, będzie miał odpowiedź w postaci tej klinki - mówi Piotr Gołaszewszki, rzecznik Szpitala Bródnowskiego.

Stan śpiączki to nadal zjawisko niecałkowicie wyjaśnione przez medycynę i każdy taki przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Bowiem może się okazać, że pomimo braku bezpośredniego kontaktu ze strony pacjenta, będzie on... w pełni świadomy tego, co się dzieje. Może słyszeć, rozumieć, czuć i reagować na konkretne bodźce.

- Bardzo trudno jest ocenić jak tak naprawdę wygląda sytuacja z perspektywy pacjenta. Możemy mieć do czynienia z pacjentem, który pozostaje w uśpieniu, nie ma z nim kontaktu, co nie oznacza, że nie ma on wręcz pełnej świadomości. Potrzeba jest miejsca, które w możliwie najlepszy sposób podejmie próbę wybudzenia takiej osoby i przywrócenia jej do rodziny, do społeczeństwa - dodaje Piotr Gołaszewski.

Sens istnienia i skuteczności takich klinik najlepiej pokazuje dotychczasowa działalność kliniki "Budzik" dla dzieci. Powstała w lipcu 2013r. i do tej pory zdołała wybudzić niemal 50 dzieci.

- Po wybudzonych dzieciakach widać, że da się, że jest to osiągalne. W takim razie dlaczego nie mielibyśmy zrobić kolejnego kroku i w Warszawie mieć tego typu możliwość dla osób pozostających w stanie śpiączki i są dorosłymi? - dodaje Piotr Gołaszewski.

Więcej informacji na temat funkcjonowania fundacji Akogo? oraz tego, w jaki sposób można wesprzeć ich działalność, znaleźć można tutaj.

ms

Podziel się:

netgraf.pl