Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Jak się chronić przed grypą? Zapytaliśmy w szpitalu przy Madalińskiego

Dodano: 2018-09-25 09:01:17
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Jesień już nie tylko kalendarzu, ale także w pogodzie. To oznacza początek sezonu przeziębień i chorób. 

Ryzyko zachorowania można ograniczyć, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim - odporność. Budujemy ją poprzez prawidłowe odżywianie. Ważne jest, aby w naszej diecie pojawiło się dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy. Nawadnianie organizmu to kolejna ważna rzecz, o której należy pamiętać niezależnie od tego, czy na zewnątrz panują upały czy mróz. Aktywność fizyczna niezależnie od temperatury, to kolejny ważny czynnik. Powinniśmy spędzać na zewnątrz minimum godzinę dziennie, aby dotlenić organizm.

I na koniec - najważniejsze, czyli ubiór. Największy dylemat z jakim borykamy się gdy na dworze robi się szaro i pochmurno. Ubrać się ciepło, a może na cebulkę? Przede wszystkim nie należy przegrzewać organizmu! 

- Trzeba pamiętać o tym, żeby odpowiednio ubierać się do pogody. Odpowiednio to znaczy, żeby się nie przegrzewać się, ale też nie marznąć i nie moknąć – tłumaczy Urszula Koneczna, specjalista pediatra ze Szpitala św. Rodziny przy Madalińskiego.


A co z dziećmi?

Powinniśmy chronić małe dzieci przed dużymi zbiorowiskami ludzi, ponieważ to tam można znaleźć największe skupisko wirusów. Często takim skupiskiem są właśnie przedszkola i szkoły. Kiedy wiemy, że panuje w nich grypa, lepiej przez krótki czas zostać z dzieckiem w domu. 

- Nie możemy narażać dzieci na choroby, więc jeśli wiemy że jakaś infekcja panuje w przedszkolu bądź szkole i mamy możliwość zapewnienia im opieki w domu, lepiej jeśli przez jakiś czas nasze dzieci nie będą uczęszczały na zajęcia – mówi pediatra.


Najlepiej więc, gdyby dziecko zostało w domu, pod opieką kogoś bliskiego, rodziców, dziadków, lub po prostu osoby którą zna - wtedy też szybciej wyzdrowieje.


az

Podziel się: